Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-1a

 

W miniony weekend, 13 i 14 września 2014 r., w Licheniu, odbył się IV Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich.

 

Na to spotkanie kobiet polskiej wsi wybrała się również – już po raz trzeci – reprezentacja KGW Chwaszczyno.

Wzorem lat ubiegłych impreza miała dwa wymiary – kulturalny oraz duchowy.

Pierwszy dzień spotkania wypełnił Jarmark Kulturowy – impreza pozwalająca zaprezentować bogactwo kulturowe regionów.

Drugi dzień – zwiedzanie i wspólna modlitwa w licheńskim sanktuarium, zwieńczeniem której była uroczysta Msza Św. w licheńskiej bazylice, celebransem której był bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-2

 

Delegacja KGW Chwaszczyno w procesji z darami ołtarza

 

Swój udział w IV Ogólnopolskim Zjeździe KGW nasze chwaszczyńskie koło będzie wspominało szczególnie miło, a to za sprawą sukcesu, jaki odniosło w konkursach rozgrywanych w ramach Jarmarku Kulturowego.

Nasza reprezentacja brała udział w dwóch konkursach:

- rękodzieła artystycznego – hafciarki naszego koła zachwyciły jury konkursu swoimi pracami /konkursowa ekspozycja zawierała prace zdobione haftem kaszubskim z motywami szkoły żukowskiej oraz prace szydełkowe/. Oceniający przyznali naszym paniom I miejsce.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-3

Ekspozycja prac kółka hafciarskiego

 

 - zespołów folklorystycznych – w tym konkursie KGW Chwaszczyno reprezentował zespół wokalny KASZUBKI, który w ocenie kompetentnego jury zasłużył sobie na III miejsce. Jest to niewątpliwy sukces, bowiem w konkursie brało udział aż 26 zespołów z różnych regionów Polski. KASZUBKI w ramach konkursu wykonały wiązankę składającą się z trzech utworów – „W naszym kole”, „Na czôłnie” oraz „Tata i kòza”.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-4

KASZUBKI podczas występu

 

W drodze do Lichenia nasza delegacja zatrzymała się na chwilę na tamie na Wiśle we Włocławku, w miejscu, w którym trzydzieści lat temu /19 października 1984 r./ wrzucono do wody ks. Jerzego Popiełuszko. W wielkim skupieniu złożyliśmy wiązankę kwiatów, znicze i poprosiliśmy o wstawiennictwo błogosławionego ks. Jerzego.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-5

 

W wyjeździe na IV Ogólnopolski Zjazd KGW w Licheniu wzięły udział 34 osoby.

Wyjazd był dofinansowany ze środków funduszu sołeckiego wsi Chwaszczyno na rok 2014, kwotą w wysokości 1 tys. zł., co pozwoliło pokryć część kosztów transportu.

 

lichen-2014-kgw-chwaszczyno-pl-1