Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

lubochnia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ubiegły weekend 21-22 czerwca 2014 roku mieszkańcy sołectwa Chwaszczyno mieli okazję wziąć udział w VII Lubocheńskim Festiwalu Masła. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, które było organizatorem wyjazdu. Była to już druga wizyta i udział w tym wydarzeniu.

 

 

 

W ramach Festiwalu przeprowadzony został Powiatowy Konkurs Ubijania Masła, w którym udział wzięły również panie z Chwaszczyna. Naszymi reprezentkankami były Bernadeta Bruna, Ludwika Mateja i Urszula Krauza. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Wokalnego KASZUBKI, który wykonał utwory kaszubskie przy akompaniamencie akordeonu i burczybasów oraz przedstawił „Kaszëbsci Nòte".

 

Kolejną atrakcją przywieziona z Chwaszczyna był występ zespołu tanecznego, który zaprezentował kaszubski taniec ludowy – polkę Mareszka. Dotację na organizację warsztatów tanecznych panie z KGW Chwaszczyno pozyskały w ramach zadania publicznego „Rozwój kultury i sztuki w gminie Żukowo w 2014 r."

 

Ponadto zostało przygotowane stoisko z pracami zdobionymi haftem kaszubskim szkoły żukowskiej, richelieu i techniką szydełkową wykonanymi przez panie z kółka hafciarskiego. Panie przywiozły również ciekawe pamiątki związane z Kaszubami i gminą Żukowo.

 

W imieniu Włodarza Gminy Żukowo uroczyście wręczyłyśmy przygotowane pamiątki z Kaszub gospodarzom wydarzenia panu Piotrowi Kagankiewiczowi – Staroście Powiatu Tomaszowskiego oraz panu Tadeuszowi Józwikowi – Wójtowi Gminy Lubochnia.

 

Z racji naszej odmienności kulturowej oraz prezentacji uczestników wyjazdu w pięknych tradycyjnych strojach kaszubskich byliśmy atrakcją odbywającego się Festiwalu, a przygotowane stoisko przyciągało dużą ilość zainteresowanych osób. Dzięki gościnności mieszkańców sołectwa Dębniak i Tarnowska Wola oraz pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnowskiej Woli pobyt mógł zostać przedłużony o jeden dzień. Skorzystaliśmy z zaproszenia, a pozostały czas spędziliśmy na zwiedzaniu tarnowskiej ziemi oraz wymianie kulturowej. Wyjazd miał na celu promocję kultury i sztuki kaszubskiej oraz gminy Żukowo.

 

Lubocheński Festiwal Masła - celem organizowania konkursu ubijania jest ocalenie od zapomnienia produktu związanego z gminą Lubochnia, czyli masła. Organizatorami imprezy są: Urząd Gminy Lubochnii, Gminny Ośrodek kultury w Lubochnii i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Lubochnia.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć