Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

Czerniawska

 

 

10 czerwca podsumowano w Lini XIX Konkurs haftu kaszubskiego – Linia 2014.

 

 

Pomysłodawcą i organizatorem od samego początku konkursu jest mistrz hafciarstwa emerytowany dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini - Edmund Szymikowski.

 

http://www.telewizjattm.pl/dzien/2013-06-12/24551-xviii-konkurs-haftu-kaszubskiego-linia.html?play=on

 

 

 

 

 

L1

 

Na tegoroczny konkurs prace dostarczyło 122 hafciarzy z terenu całego województwa pomorskiego oraz z rejonu tucholskiego – województwa kujawsko-pomorskiego. Łącznie w Lini zaprezentowano aż 298 prac wszystkich szkół haftu. Dzieła hafciarskie oceniało jury w składzie: Elżbieta Ball - Szymroszczyk, Ewa Gilewska, Joanna Cichocka, Jadwiga Sommer oraz Edmund Szymikowski, który jednocześni przygotował wystawę. Komisja oceniała zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu, właściwą kolorystykę elementów wzorów, oryginalność kompozycji oraz poziom technicznego wykonania. Mnogość i piękno prac spowodowało, iż jury podobnie jak w latach poprzednich przyznało wiele równorzędnych miejsc na podium w każdej z kategorii wiekowych.


 

BarsowskaWszystkich przybyłych na podsumowanie konkursu powitał dyrektor GDK Jan Trofimowicz a uroczystego otwarcia wystawy dokonał wójt gminy Linia Łukasz Jabłoński. Wśród uczniów szkół podstawowych równorzędne pierwsze miejsca zajęły: Karolina Chojniak, Milena Udolska, Julia Kostrzewa, Magda Pupiec – wszystkie z SP nr 9 Rumia, Milena Lejkowska, Wiktoria Czaja z SP w Sirakowicach, Aleksandra Marzanowska, Martyna Borysewicz z SP Wierzchucino, Alicja Tomaczkowska z Miszewa, Martna Boike, Kamila Lademann obie z SP Połczyno oraz Hubert Białk z SP w Szopie i Weronika Czerniawska z KGW w Chwaszczynie.

 

 

 

 

 

W gronie młodzieży gimnazjalnej i Bar2ponadgimnazjalne najwyżej oceniono prace: Magdaleny Milewczyk z Człuchowa oraz Elżbiety Tomaczkowskiej, Karoliny Deik i Magdaleny Leonarczyk – wszystkie z Żukowa. Wszyscy uczestnicy zarówno miejsc pierwszych jak i drugich, trzecich oraz zdobywcy wyróżnień otrzymali cenne i liczne nagrody książkowe oraz wzory różnych szkół haftu.


W klasyfikacji osób dorosłych nagrodzono finansowo aż 54 uczestniczki. W oczach jury na najwyższą pierwszą lokatę w 2014 roku zasłużyły prace wykonane przez: Mirosławę Dargacz oraz Teresę Dembkowską z Wejherowa, Bogumiłę Gregorczyk, Zbigniewę Mysłek oraz Wandę Szynwelską, Danutę Petelską z Człuchowa, Hannę Kozłowską z Tucholi, Józefę Sitarz z Przechlewa, Stanisławę Hinc z Lini oraz Danutę Niechwiadowicz z Gdańska.

Krzymińska

 

Trzecią lokatę uzyskały pani Anna Barsowska, Wanda Krzymińska z KGW Chwaszczyno Jury przyznało także nagrody specjalne, które otrzymały: Ewa Kur z Dębek, Ewa Siekierska i Jolanta Parszuta z Mąkowarska, Irena Szczepańska z Gdańska, Renata Delevoux z Rekowa koło Bytowa, Katarzyna Korycińska z Gdańska (KGW Chwaszczyno) oraz Marzena Kołatka z Raciąża. Wyróżnienie otrzymała Maria Dunst z KGW Chwaszczyno. Panie, które zdobyły pierwsze miejsca oraz nagrody specjalne otrzymały także wyjątkowe upominki i niespodzianki – listy gratulacyjne oraz życzenia i filiżanki, które przesłała sama Pierwsza dama RP Anna Komorowska.

 

Dunst

 

Nagrody podczas uroczystości wręczali: Przewodniczący Rady Gminy Czesław Hinz, Wójt Gminy Linia Łukasz Jabłoński oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke.

 

Organizację konkursu poprzez ufundowanie nagród finansowych bądź rzeczowych wsparli: Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urzędy Gmin w Lini i Sierakowicach, Urzędy Miejskie w Gdańsku, Rumi, Żukowie i Wejherowie, Starostwa Powiatowe w Wejherowie i Kartuzach oraz Ośrodki Kultury w Żukowie i Sierakowicach a także sponsorzy indywidualni