Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

chłopi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 lutego gościłyśmy w Teatrze Myzycznym im. Danuty Baduszkowej na spektaklu CHŁOPI.

 

 

CHŁOPI, których  premiera uświetniła uroczystość otwarcia rozbudowanego Teatru Muzycznego we wrześniu 2013 roku, to spektakl wybitny. Napisany ze znawstwem i polotem, idealnie obsadzony, perfekcyjnie wykonany.

 

Chłopi, Władysław Reymont, reżyseria i adaptacja: Wojciech Kościelniak, muzyka: Piotr Dziubek, kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek, przygotowanie wokalne: Agnieszka Szydłowska, teksty piosenek: Rafał Dziwisz, scenografia i animacje: Damian Styrna, choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk, kostiumy: Katarzyna Paciorek, obsada: Jagna - Renia Gosławska, Karolina Trębacz, Boryna - Bernard Szyc, Dominikowa - Agnieszka Kaczor, Dorota Kowalewska, Grażyna Drejska, , Antek - Rafał Ostrowski, Hanka - Mariola Kurnicka, Karolina Merda, Kuba - Zbigniew Sikora i inni, premiera: piątek 6 września, godz. 19, Teatr Muzyczny, Gdynia, pl. Grunwaldzki 1, bilety: 30-100 zł.

 

Wojciech Kościelniak, autor adaptacji i reżyser, wybrał z czteroczęściowej powieści wszystko, co najlepsze i uniwersalne, dostosowując oś fabularną do reguł niełatwego gatunku, jakim jest musical. Powstało imponujące widowisko z udziałem blisko setki artystów (70 aktorów Muzycznego i adeptów studium wokalno aktorskiego oraz 28 instrumentalistów pod kierownictwem Dariusza Różankiewicza, w tym zatrudnione specjalnie do tego projektu dwie cymbalistki z Białorusi). Olśniewające łowickimi kostiumami, roztańczone i rozśpiewane, z zapierającymi dech w piersiach, perfekcyjnie obmyślonymi i wykonanymi scenami zbiorowymi. I zachwycające aktorstwem. Nie ma to jednak nic wspólnego ani z przesłodzonym Mazowszem, ani z eksportową Cepelią. W zamyśle scenografa Damiana Styrny i Katarzyny Paciorek, autorki kostiumów, ludowość jest tu punktem wyjścia do scenicznej estetyki z jednej strony zafascynowanej soczystą kolorystyką i strojami Łowicza, z drugiej - barwami ziemi i jej płodów.


W "Chłopach" odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę. Mamy tam panoramę różnorodnych charakterów, zachowań, różne motywacje wyborów; podkreślone przywiązanie ludzi do tradycji i gloryfikację pracy, która, choć nie daje komfortowego życia, nadaje mu sens i rytm. Pisarz otrzymał za ten utwór Nagrodę Nobla w 1924 roku.

 

http://www.youtube.com/watch?v=tbLNrMwwfNg