Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

 IMG 5170    Zdj. LICHEŃ

 

Rok 2013 był jubileuszowym – 10-rokiem – pracy zespołu wokalnego KGW Chwaszczyno - KASZUBKI. Był to dla zespołu rok bardzo pracowity, wypełniony roboczymi spotkaniami i możliwością 20-krotnego zaprezentowania się szerszej publiczności.

 

IMG 3856   Zdj. Nabozeństwo majowe przy Krzyżu u Państwa KREFT

 

Zespół – wzorem lat ubiegłych – przygotowywał oprawę muzyczną kaszubskich Mszy Św. Prezentował się podczas festynów, przeglądów, a także reprezentował koło w turniejowej rywalizacji. Występy zespołu miały miejsce w naszym lokalnym środowisku /w Chwaszczynie/ oraz w następujących miejscowościach woj. pomorskiego: Żukowie, Kartuzach, Wejherowie, Łebnie, Gościcinie' Gniewinie, Żelistrzewie, Sztumie i Gdańsku-Osowej.

 

 

IMG 3898

                                                           

 

                                                                     Zdj. Krosno koło Ornety.

 

Sukcesem zespołu była możliwość zaprezentowania się poza naszym województwem, a mianowicie w Krośnie k.Ornety /woj. warmińsko-mazurskie/ podczas III Pielgrzymki Kaszubów do Sanktuarium Nawiedzenia NMP oraz w Licheniu /woj. wielkopolskie/ w Sanktuarium NMP Bolesnej Królowej Polski gdzie miał miejsce III Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich.

 

 

IMG 5158

 

 

 Zdj. Licheń

 

Zarówno w Krośnie jak i w Licheniu zespół ubogacał swym śpiewem Msze Św. oraz wystąpił podczas imprez towarzyszących dokonując mini prezentacji regionu /Kaszub/
i wykonując wiązanki pieśni i piosenek kaszubskich. Dla zespołu każdy występ jest ważny, każdy przynosi radość, ale występy poza województwem są szczególne - spotykają się z dużym zainteresowaniem. A niezrozumiały język kaszubski i nasze barwne kaszubskie stroje – wzbudzają ciekawość i szczery zachwyt. W takich momentach czujemy się szczególnie dumne z naszego kaszubskiego rodowodu.

 

W 2013 r. zespół zakupił niezbędny dla nas instrument – akordeon. A stało się to możliwe tylko i wyłącznie dzięki dobrej woli i finansowemu wsparciu przez darczyńców – za co bardzo, bardzo dziękujemy.

 

Przed nami rok 2014 i mnóstwo planów, wyzwań, zobowiązań. Czy uda się je zrealizować –
- napiszemy o tym za rok.