Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

P1070217

Najlepszy, z najdłuższą tradycją Chór Alexandrowa wykonał doskonały repertuar,

jakiego mogliśmy usłyszeć 12 listopada o godz. 19.00 w ERGO ARENA.

 

 P1070211

Chór Aleksandrowa jest jedną z najbardziej znanych grup artystycznych pochodzących z krajów byłego ZSSR. Jego nazwa związana jest z założycielem i pierwszym dyrektorem chóru, Aleksandrem Aleksandrowem, utalentowanym profesorem moskiewskiego konserwatorium.

 

Dziś pełna nazwa grupy brzmi: „Dwukrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Wasilewicza Aleksandrowa". Zespół zatrudnia 186 osób: 9 solistów, chór męski (64 osoby), orkiestrę (38 osób), mieszaną grupę taneczną (35 osób). Wszyscy mają specjalne wykształcenie muzyczne i choreograficzne.

W całej historii zespołu 126 osób wyróżniono honorowymi tytułami artystycznymi (47 spośród nich nadal występuje w zespole).

 

P1070214Chór uznawany jest za jeden z najlepszych chórów męskich na świecie. Łączy w sobie harmonię i czystość dźwięku zespołu akademickiego z wyraźną emocjonalnością i bezpośredniością właściwymi twórczości narodowej, prezentuje prawdziwe mistrzostwo wokalne. Grupa taneczna niezmiennie utrzymuje się na wyżynach sztuki choreograficznej. Sukcesy chóru, solistów i grupy tanecznej w dużym stopniu zależą od harmonii i elastyczności orkiestry, która pod względem doboru instrumentów jest prawdziwym unikatem. Narodowe instrumenty – domry, bałałajki, bajany genialnie współbrzmią z drewnianymi i miedzianymi instrumentami dętymi.

 

Obecnie chórem kieruje J. B. Uchow oraz chórmistrze: I. I. Tupikow oraz S. A. Sokołow. W repertuarze chóru znajduje się ponad 2 tysiące utworów: od piosenek żołnierskich przez pieśni narodowe, pieśni ludowe, przez muzykę sakralną po utwory kompozytorów rosyjskich i światowych, a także arcydzieła światowej muzyki popularnej.


P1070224Trudny i różnorodny repertuar chóru wskazuje na zespół najwyższej klasy. Chór tego prześwietnego zespołu nieraz porównywano do muzycznego instrumentu, któremu są dostępne absolutnie wszystkie środki wyrazu. Jak nie zachwycać się giętkością i subtelnością niuansów, czystością dźwięku i jednocześnie harmonijnością! - z zachwytem pisał o nim francuski kompozytor Georges Orik jeszcze w czasie pierwszych zagranicznych występów zespołu we Francji w 1937 roku. Po trzydziestu latach, kiedy zespół występował w Kanadzie, montrealska gazeta La press zanotowała: Chór pod dyrekcją A. Aleksandrowa bezspornie jest jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie. Ich koncert - to fajerwerk wykonawczego mistrzostwa.

 

A oto jeden z utworów, który usłyszeliśmy.

http://www.youtube.com/watch?v=HmGVg7Nw1XM