Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

pomorskie smaki jarmark

 

Dnia 28 lipca 2013 roku na Jarmarku Dominikańskim odbył się konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego pod nazwą POMORSKIE SMAKI na najlepszą potrawę regionalną w konkursie udział wzięły również panie z KGW CHWASZCZYNO JANINA KARKUTT i TERESA MYSZK.

 

 

Celem konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej woj. pomorskiego. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach.1 etap- Komisja konkursowa spośród zgłoszeń spełniających kryteria i wytyczne do uczestnictwa w konkursie na podstawie opisów zawartych w kartach zgłoszeń wybrała i nominowała do drugiego etapu 6 potraw cechujących się ścisłym związkiem z regionem pomorskim i lokalną tradycją. 2 etap –Finał konkursu, podczas którego nastąpiła prezentacja przed komisją konkursową i publicznością zgłoszonych potraw. Komisja konkursowa w składzie Barbara Maciejewska- etnograf z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Anna Szreder-tester kulinarny Radia Gdańsk, Przemysław Formela- szef kuchni restauracji należącej do sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie.

 

Uczestnicy konkursu:
1. Gościniec Konopielka- udo domowej gęsi z szandarem.
2. KGW Morzeszyn- pierogi pieczone z kaszą gryczaną z sosem grzybowym.
3. Zajazd Jonatan- talerz Jonatan.
4. Agroturystyka 'Pod Jeleniem'- rolada z jelenia z farszem z dziczyzny.
5. Gospodarstwo agroturystyczne 'U Marysi '- udziec jagnięcy w warzywach z pierogami z płuckami jagnięcymi ze słodką kapustą.
6. KGW Chwaszczyno- kaszubska zupa brzadowa z kładzionymi kluskami.

20130728 161403

 

W/w ekipy gotowały jedna po drugiej na specjalnie przygotowanym stanowisku gastronomicznym, czas gotowania był ograniczony, nam udało się ugotować zupę w niecałe 20 minut. Na gotowanie zupy brzadowej zdecydowałyśmy się, ponieważ jest to potrawa, która jest na liście produktów tradycyjnych Pomorza od 2006 roku. Do gotowania naszej zupy przyłączył się skarbnik województwa pomorskiego pan HENRYK HALMANN.

 

Za uczestnictwo w konkursie 'POMORSKIE SMAKI' na najlepszą potrawę regionalną otrzymałyśmy dyplom od Marszałka województwa pomorskiego pana MIECZYSŁAWA STRUKA oraz nagrodę rzeczową / ręczną maszynkę do robienia makaronu/. Janina Karkutt.

 

Przepis na zupę brzadową /zupa z suszonych owoców/.
Skład: 4 litry wody,30-40 dkg suszonych owoców / jabłka, gruszki, śliwki i wiśnie/ ok. ½ szklanki cukru, kilka goździków i sól do smaku.
Ciasto na kluski: 2-3 jajka, kilka łyżek mąki, woda lub mleko.

Przyrządzanie: do gotującej się wody włożyć suszone owoce, gotować15- 20 minut dodać cukier kilka goździków, gdy owoce są już miękkie rozmieszać składniki na kluski tak żeby ciasto nie kleiło się i łyżką nakładać małe porcje do gotującej zupy, gotujemy do momentu wypłynięcia klusek na powierzchnię. Można podawać na gorąco lub na zimno jako chłodnik, najsmaczniejsza jest na drugi dzień gdy kluski przejdą aromatem suszonych owoców. Polecam wszystkim pracującym paniom, jest bardzo łatwa w przygotowaniu i bardzo lubiana przez dzieci bo słodka, można podawać ją z różnymi plackami np. naleśniki, racuchy.

 

Życzę smacznego. Janina Karkutt.