Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

ola

 

 

 

 

Miniony weekend upłynął nam pod znakiem wielkiego finału Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”, które odbyło się na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie, a które zorganizowane zostało przez Lokalną Organizację Turystyczną „INTE-GRA” z siedzibą w Dosinie. Panie z KGW Chwaszczyno miały niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w tym zupełnie wyjątkowym wydarzeniu, którego głównymi założeniami było połączenie nowoczesności z tradycjami, indywidualności z poczuciem wspólnoty, rywalizacji ze wspólną pracą.

 

 

Trzyetapowe zmagania w ramach Festiwalu skonstruowano tak, aby w pełni wykorzystać potencjał uczestniczek bez względu na wiek czy region z którego pochodzą. Zadbano przede wszystkim o tak potrzebną w obecnych czasach integrację, aktywizację kobiet, ale również promocję i wsparcie lokalnych społeczności, jednocześnie prezentując rodzime produkty i dziedzictwo kulinarne. Formuła Festiwalu pozwoliła na międzypokoleniową wymianę najprzeróżniejszych doświadczeń, wiedzy, umiejętności w każdym aspekcie życia.kolo

 

 

 

 

Droga do sukcesu…
Widząc potencjał Festiwalu, nasze Koło bez wahania zgłosiło się do udziału, decydując się na zmagania w pięciu kategoriach:
- „Kobieta wyjątkowa i gospodarna” – ocena całokształtu działalności Koła;
- „Miss Wdzięku 45+” – członkini Aleksandra Nosel;
- „Miss Wdzięku do 45 lat” – członkini Barbara Myszk-Herrmann;
- Konkurencja artystyczna – prezentacja tańca w układzie sześciu par - polka „Mareszka”;
- Konkurencja kulinarna – zupa brzadowa.

 

Eliminacje otwierające nasze zmagania odbyły się w maju br., a Koło stając na wysokości zadania zakwalifikowało się do dalszej rywalizacji we wszystkich kategoriach. Kolejny etap – już na szczeblu wojewódzkim – odbył się w uroczej wsi Parszczyce (gmina Krokowa) 25 lipca i tam, wygrana w trzech konkurencjach („Kobieta wyjątkowa i gospodarna”, „Miss Wdzięku 45+” i konkurencja artystyczna), otworzyła nam drzwi do etapu ogólnopolskiego.

 

zespol

Pełne pozytywnej energii, determinacji i wsparcia ze strony rodzin oraz organizacji lokalnych ruszyłyśmy do Warszawy, aby w sobotę 25 września zaprezentować się kołom gospodyń wiejskich z całego kraju. Nieoceniona grupa tańcząca polkę zaprezentowała się perfekcyjnie zbierając głośne owacje i liczne pochwały. Nasza finalistka „Miss Wdzięku 45+” Ola dała wspaniały przykład kobiecej niezależności, pewności siebie oraz solidarności ze wszystkimi kobietami w każdym wieku i każdego pochodzenia.

 

Werdykt jury poruszył nasze serca…Nie mogło być inaczej!
Wygrana w kategorii „Miss Wdzięku 45+” nie pozostawiała żadnych wątpliwości - jednogłośnie wybrano właśnie naszą Olę Nosel! Wielka radość z takiego tryumfu nie miała końca. Pokonując 15 konkurentek w województwie, a w samym finale 30, stanęła na najwyższym, zaszczytnym pierwszym miejscu na podium. Brawo Olu!

 

Jako Prezes KGW Chwaszczyno, muszę zdecydowanie stwierdzić, że wydarzenia ostatniej soboty dodały Nam skrzydeł. Cały proces przygotowawczy był długi, żmudny i angażował nas na każdym jego etapie. Po raz kolejny dziewczyny z Koła nie zawiodły i pokazały jak ważna jest dla nich wspólna praca i cele Koła, pamiętając zawsze, że „Razem możemy więcej”. Jestem szczęśliwa, że współpracuję z tyloma aktywnymi i kreatywnymi kobietami. To jest nieoceniona radość i spełnienie.

stadion

Z tego miejsca chciałabym, w imieniu całego KGW Chwaszczyno, serdecznie podziękować za wsparcie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia: Burmistrzowi Gminy Żukowo Panu Wojciechowi Kankowskiemu, Wice Staroście Powiatu Kartuskiego Panu Piotrowi Fikusowi oraz Ośrodkowi Kultury i Sportu w Żukowie na czele z Panią Dyrektor Aleksandrą Rogalewską-Kania.

Barbara Myszk- Hermann prezes KGW Chwaszczyno

 

telewizjaSukces na Festiwalu „Polska od kuchni”, którego stałam się częścią, okazał się nie tylko uwieńczeniem mojej pracy na rzecz naszej wyjątkowej społeczności, ale również docenieniem mnie jako kobiety. Kobiety dojrzałej, pełnej energii i gotowej do działania, nie bojącej się wyzwań, otwartej na nowe doświadczenia.


W klasyfikacji wstępnej kandydatek brane pod uwagę były osiągnięcia na szczeblu społecznym, dorobek w dziedzinie promowania kultury i regionu. Dzięki członkostwie w Kole Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie mogłam realizować się na wielu płaszczyznach: lokalnej, ogólnopolskiej, międzypokoleniowej, a dzięki wspaniałym dziewczynom, moim koleżankom z Koła, od których czerpałam inspirację, odkryłam w sobie nowe pokłady sił i pomysłów, ale przede wszystkim odwagi by stawić czoła kobiecym kompleksom, uprzedzeniom, obawie przed oceną i stanąć w konkury z paniami z całego kraju. Zaufanie jakimi obdarzyły mnie członkinie Koła, typując mnie do konkurencji „Miss Wdzięku 45+” postawiło przede mną zupełnie nowe wyzwanie, a jednocześnie było dla mnie zaszczytem i ogromnym wyróżnieniem.


hamptonJury Festiwalu dostrzegło we mnie potencjał, doceniło jako kobietę i jako aktywną członkinię Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie oraz energiczną Sołtys Chwaszczyna.
Na pewno nauczyłam się ważnej lekcji - niezależnie od wieku, dzięki wielu sprzyjającym okolicznościom, wspaniałym ludziom, pozytywnemu nastawieniu do życia i otaczającego nas świata można osiągnąć bardzo wiele.


Dziękuję bardzo gorąco wszystkim moim wspaniałym koleżankom z KGW Chwaszczyno - za żywiołowy doping, wsparcie i wiarę w moje możliwości. To jest nasza wspólna wygrana i wspólny sukces!

Aleksandra Nosel