Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

og1

 

 

 

Wspaniałe szkolenie zorganizowane wraz ze Szkołą Policealną ŻAK w Gdyni.

 

 

 

Uprawa roślin w rozmaitego kształtu szklanych naczyniach jest jednym z niebanalnych sposobów na zieleń w naszym domu, stanowiącym ciekawą alternatywę dla tradycyjnej hodowli roślin w donicach. Jeżeli więc znudziły ci się kwiaty w zwyczajnych plastikowych pojemnikach, szukasz pomysłu na uatrakcyjnienie wyglądu swojej domowej zieleni, masz na nią niewiele miejsca w mieszkaniu lub po prostu szukasz kreatywnego zajęcia dla siebie, lub dzieci, idealnym pomysłem będzie stworzenie własnego miniaturowego ogrodu w szklanym pojemniku.

 

 

 

 

 og3Wykonanie mini-ogrodu w szklanym naczyniu
Przed rozpoczęciem prac należy zaopatrzyć się w następujące elementy:
- szklane naczynie,
- opcjonalnie przy kompozycji planowanej w naczyniu z wąską szyjką potrzebne będą do umieszczenia roślin w szklanym pojemniku dwa patyczki z przymocowanymi na końcach łyżeczkami,
- sadzonki: 2-3 małe roślinki,
- piasek lub żwirek np. akwarystyczny, kamyki do drenażu,
- świeża i odpowiednia ziemia kwiatowa,
- aktywny węgiel drzewny (dostępny w aptece lub sklepach akwarystycznych)
- kawałki kory, małe gałązki,
- opcjonalnie mech (do kupienia w kwiaciarni lub giełdzie kwiatowej, nie można go natomiast wynosić z lasu, gdyż jest pod ochroną).

 

og2

 

Do uprawy idealnie nadają się rośliny miniaturowe, proste w uprawie, niewymagające obfitego podlewania, takie jak kaktusy, kalanchoe, draceny. Decydując się na stworzenie ogrodu w szklanym naczyniu, nie łączmy roślin o różnych wymaganiach. Najlepiej jest wybierać gatunki wolno rosnące, gdyż w tak korzystnych warunkach rośliny będą szybko przyrastać, dobrze sprawdzą się więc wszelakie sukulenty, ale również trzykrotka, skrzydłokwiat, skalnica rozłogowa, peperomia, bluszcz oraz miniaturowe odmiany storczyków. Fajnym i dekoracyjnym pomysłem jest również wykorzystanie doskonale czującego się w takich warunkach mchu oraz niewielkich paproci np. orliczki kreteńskiej lub niekropienia, oraz roślin owadożernych jak rosiczka czy muchołówka. Z popularnych roślin doskonale sprawdzą się również: fitonia, gastenia, haworcja, episcja czy haworcja.

 

 

 

Ogrody w szklanej, miniaturowej formie możemy wykonać w naczyniach o różnych kształtach, wazonach, słoikach, a nawet większych butelkach. Wybór pojemnika zależy od rośliny, którą planujemy zasadzić, wielkości powierzchni, w którym docelowo stać będzie nasz mini-ogród oraz pożądanego efektu dekoracyjnego.

 

 

 

 

og4Mamy dwie możliwości uprawy: pierwsza to podlanie, szczelne zamknięcie naszego szklanego przeźroczystego naczynia np. słoju i stworzenie niemal bezobsługowej hodowli oraz druga, czyli uprawa w otwartym naczyniu. Przy drugim wariancie, szklane naczynie pełni tylko rolę dekoracyjnej doniczki, a trzymane w niej rośliny musimy traktować jak kwiaty doniczkowe. Wybierając otwarty, szklany pojemnik, musimy pamiętać więc o regularnym podlewaniu posadzonych roślin. Niezależnie od wybranego naczynia każde szkło przed rozpoczęciem pracy należy starannie umyć i osuszyć, a słoiki oczyścić z resztek etykiet i kleju. Następnie przystępujemy do wykonania naszego mini-ogrodu w szkle.

 

Tak, te oto #mikroogrody doskonale sprawdzą się w każdym domu i mieszkaniu.

Przedstawiamy Wam nasze pomysły i kompozycje na #laswszkle , które zrealizowałyśmy z niezastąpioną Szkoła Żak na 6 ! ! !