Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

kaszubki dolny slask 1Zamek Grodziec – Zespół „KASZUBKI” w towarzystwie gospodarza warowni Kasztelana Piotra Janczyszyna

W dniach 4 – 8 października 2018 r. miał miejsce wyjazd Zespołu „KASZUBKI” na Dolny Śląsk.


Celem naszej podróży do tak odległego regionu Polski była promocja regionu Kaszub i Gminy Żukowo podczas „XII-go Agroturystycznego Święta Wina i Miodu Pitnego” na Zamku Grodziec.

„Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego” na Zamku Grodziec – to wydarzenie o ponadregionalnym i międzynarodowym zasięgu, to impreza promująca dolnośląskie winiarstwo i pszczelarstwo (Dolny Śląsk to region Polski, mogący pochwalić się najstarszymi – sięgającymi średniowiecza – tradycjami winiarskimi. Sprzyja temu najdogodniejszy w Polsce klimat do uprawy winorośli oraz zaangażowanie ludzi chcących kultywować regionalne tradycje. To także jeden z ważniejszych regionów na mapie polskiego pszczelarstwa. W dolnośląskich pasiekach pozyskuje się wszystkie rodzaje miodu – wśród nich wyjątkowy, miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, zarejestrowany jako produkt regionalny. Dolny Śląsk to też region w którym odrodziło się miodosytnictwo, to region w którym znajdziemy małe, rodzinne firmy produkujące „płynne złoto” jakim są miody pitne). Jest to święto wszystkich producentów i pasjonatów, którzy przez dwa dni trwania imprezy, na zamkowym dziedzińcu i w zamkowych komnatach, prezentują swoje wyroby (miody, wina, miody pitne, kulinaria wykonane na bazie win i miodu oraz inny asortyment wykonany z użyciem produktów pszczelich). Jest to też okazja do promocji Agroturystycznego Szlaku Winno – Miodowego – sieci gospodarstw agroturystycznych, winnych i pszczelarskich z terenu Pogórza Kaczawskiego i Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, którego początkiem jest wpisana na Europejski Szlak Zamków i Pałaców okazała twierdza Dolnego Śląska – Zamek Grodziec. Atrakcyjności całemu wydarzeniu dodają prezentacje rzemiosła artystycznego, piknik rycerski oraz występy zespołów folklorystycznych.

Z wielką radością skorzystaliśmy z zaproszenia skierowanego do nas przez gospodarza Zamku Grodziec – Kasztelana Piotra Janczyszyna – by zaprezentować na zamkowej scenie nasz kaszubski folklor.

W trwającej ponad godzinę prezentacji (podzielonej na trzy bloki) udało nam się wykonać bardzo obszerny program – słowną mini prezentację regionu Kaszub, ponad dwadzieścia utworów wokalnych, utwory instrumentalne (polki) oraz wzbudzający poza Kaszubami szczególne zaciekawienie utwór „Kaszëbsczé  Nótë”.

 

kaszubki dolny slask 2  kaszubki dolny slask 3
Kaszubskim zwyczajem naszą prezentację rozpoczęliśmy od poczęstunku tabaką

 

kaszubki dolny slask 4 Zespół podczas występu

 

kaszubki dolny slask 5 Oczekiwanym  punktem każdego występu poza regionem są korepetycje z j.kaszubskiego – czyli „Kaszëbsczé  Nótë”

kaszubki dolny slask 6

Nasz występ, kolejny już raz, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony publiczności. Dlaczego kolejny? – ponieważ na Grodźcu „KASZUBKI” gościły po raz czwarty, i po raz czwarty miały zaszczyt i możliwość promowania kaszubskiego folkloru w tym miejscu (wcześniejsze wydarzenia z naszym udziałem to: 2014 r. - „Śląskie Święto Pieśni”; 2015 r. -  „Święto Kwitnących Lip”; 2016 r. -„Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych”).


Udział w „Agroturystycznym Święcie Wina i Miodu Pitnego” na Zamku Grodziec był dla nas wielką przyjemnością i kolejną okazją do lepszego poznania Dolnego Śląska  – regionu, z racji swojej powojennej historii, niezwykle barwnego kulturowo.
Wyjazd na Dolny Śląsk był też dla zespołu okazją do chwili „oddechu” po niezwykle bogatych w wydarzenia trzech kwartałach 2018 roku (za nami m. in. 21 występów, współorganizacja Zjazdu Kaszubskich Śpiewaków, jubileusz XV-lecia działalności zespołu oraz rejestracja studyjna obszernego materiału na płytę, na wydanie której czekamy).


Karkonoski szczyt Szrenica (wys. 1362 m n.p.m., górujący nad Szklarską Porębą, rewelacyjny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Czeskie Karkonosze, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie),  zapora na Bobrze w Pilchowicach (wzniesione w latach 1903 - 1912 monumentalne dzieło inżynierskie, w Polsce - druga pod  względem wysokości po Solinie) oraz królujący nad Pogórzem Kaczawskim stożek wulkaniczny Ostrzyca Proboszczowicka (wys. 501 m n.p.m., najbardziej znany punkt widokowy w Sudetach Zachodnich. Z jej szczytu pięknie widać Góry i Pogórze Kaczawskie, Karkonosze i Góry Izerskie) – te dolnośląskie atrakcje stały się naszym celem. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się na dłużej w Świebodzinie (woj. lubuskie), by spojrzeć na monumentalny pomnik Chrystusa Króla Wszechświata (wys. 36 m., wzniesiony jako wotum wdzięczności za Jubileuszowy rok 2000 i Intronizację Chrystusa Króla na Ziemi Świebodzińskiej. Figura nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro).

kaszubki dolny slask 7 Karkonosze – Szrenica (1362 m n.p.m.)

 

kaszubki dolny slask 8 Pogórze Kaczawskie – Ostrzyca Proboszczowicka (501 m n.p.m.). W tle panorama Karkonoszy.

 

kaszubki dolny slask 9 Pogórze Kaczawskie – Ostrzyca Proboszczowicka (501 m n.p.m.)

 

kaszubki dolny slask 10 Świebodzin - pomnik Chrystusa Króla Wszechświata (wys. 36 m)

Niezwykle ważnym momentem naszego wyjazdu była też chwila zadumy i modlitwy nad grobem śp. Zenona Bernackiego, zmarłego 5 października 2016 r. byłego Kasztelana Zamku Grodziec, spoczywającego na małym parafialnym cmentarzu w rodzinnej miejscowości Czaple. Pan Zenon był wielkim sympatykiem Kaszub i kaszubskiej kultury. Jako zespół – bardzo dużo mu zawdzięczamy.


kaszubki dolny slask 11 Zamek Grodziec – wspaniałe miejsce, które było naszym domem przez trzy doby.


Nasz wyjazd na Dolny Śląsk był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Żukowo w ramach programu „Lokalne Partnerstwo” /otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych/, a także niezwykłej gościnności gospodarza Zamku Grodziec – Kasztelana Piotra Janczyszyna.

kaszubki dolny slask 12

 

Tekst: Danuta jastrzębska /Zespół „KASZUBKI”/
Zdjęcia: Anna Kozakowska, Janina Klein