Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

 

znin 5 IMG 9448

 

Weekend 16 – 17 września 2017 r. Zespół „KASZUBKI” spędził na niezwykle gościnnej ziemi pałuckiej – w stolicy regionu, w Żninie /w woj. kujawsko – pomorskim/.

Celem wyjazdu zespołu do Żnina był udział w „42 Jesieni na Pałukach – Żnin’2017”.

„Jesień na Pałukach” to najstarsza i największa impreza folklorystyczna północnej Polski, a organizowane w jej ramach Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych harmonijnie łączą wszystkie rodzaje twórczości ludowej, ściągając do Żnina do stu kilkudziesięciu /nie licząc członków zespołów ludowych/ twórców z Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Krajny, Borów Tucholskich i Pałuk. Wydarzenie jest niewątpliwą okazją do spotkań „w swoim gronie” oraz do wymiany doświadczeń pomiędzy uznanymi i zasłużonymi twórcami, a młodymi, świadomymi swych korzeni, adeptami sztuki ludowej. Przyjazna, rodzinna atmosfera imprezy /jaką i nam dało się tu odczuć/ sprawia, że można się tu poczuć jak w domu i chętnie tu powracać.

Potwierdzeniem rangi tego wydarzenia jest rzesza wielopokoleniowej publiczności oraz zainteresowanie mediów /m. in. TVP Bydgoszcz, lokalne stacje radiowe, prasa/.

 „Jesień na Pałukach” to impreza dwudniowa.

Pierwszy dzień „Jesieni” – sobota, 16 września – wypełniał Zjazd Twórców Ludowych, będący świętem artystów reprezentujących wszystkie dziedziny aktywności twórczej, zakończony wielką galą w siedzibie Żnińskiego Domu Kultury. Tematem przewodnim wielkiej gali było hasło „Jak nie kochać Jesieni… czyli Trójsplot pałucko – kaszubsko – kujawski”, które samo w swej treści tłumaczyło powód naszego udziału w wydarzeniu, gdyż to właśnie nam przypadł zaszczyt wypełnienia „kaszubskiej” części gali /zespół zaprezentował się przed publicznością w 30 minutowym bloku programowym/.

 

znin 2 DSC00966

 

Drugi dzień „Jesieni” – niedziela, 17 września – był dniem Jarmarku Twórczości Ludowej oraz Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych, odbywających się we wspaniałej scenerii żnińskiego rynku, wypełnionego straganami ponad stu wystawców oraz tłumem odwiedzających. Prezentacje zespołów biorących udział w przeglądzie miały miejsce na scenie umiejscowionej w bezpośrednim sąsiedztwie symbolu Żnina – baszty /wzniesionej w 1445 r., w przeszłości części ratusza miejskiego/. W przeglądzie prezentowały się zespoły z rejonu Pałuk i Kujaw oraz jak gość z zewnątrz – „KASZUBKI”. Przegląd nie miał charakteru konkursu. „KASZUBKI” wykorzystując swój czas na scenie zaprezentowały zróżnicowany i bogaty program, w którym nie zabrakło utworów wokalnych, utworów instrumentalnych – polek, charakterystycznej pieśni „Kaszëbsczé Nótë” i mini prezentacji regionu.

 

 

znin 3 DSC00997

 

 

To, co nasze, co kaszubskie /pieśń, muzyka, instrumenty, stroje/ cieszyło się zainteresowaniem i wzbudzało ciekawość. Stąd impuls naszej kapeli i inicjatywa „ulicznego grania” oraz propozycja organizatorów wydarzenia – zaproszenie dla zespołu na przyszłoroczną edycję „Jesieni”.

 

Udział „KASZUBEK” w „42 Jesieni na Pałukach” miał miejsce na zaproszenie skierowane do zespołu przez pana Artura Jakubowskiego, dyrektora Żnińskiego Domu Kultury – organizatora wydarzenia.

 

znin 4 DSC01018

 

Nasz wyjazd do Żnina był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Żukowo w ramach programu „Lokalne Partnerstwo” /otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych/, a także gościnności strony zapraszającej.

 

znin 6 IMG 9487

 

Swoje podziękowania kierujemy też do Urzędu Gminy Żukowo oraz do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie za okazane wsparcie rzeczowe i przekazanie nam materiałów promocyjnych.

 

Danuta Jastrzębska / Zespół „KASZUBKI”

Kontakt: 511-522-537

 

 

 

znin 7 podziekowanie

 

znin 1 ban jnp 2017