Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

01 kgw w slesinie 2017

 

W dniu 17 czerwca 2017 r. reprezentacja KGW Chwaszczyno /Zespół „KASZUBKI” i ekipa kulinarna/ gościła w Ślesinie w woj. wielkopolskim.

 

Celem naszego wyjazdu do Ślesina była promocja Gminy Żukowo i regionu Kaszub podczas „Festiwalu Smaków Regionalnych” – imprezy będącej festiwalem smaków i kultur, której treść wypełniała kuchnia poszczególnych regionów Polski oraz różnorodność pięknego polskiego folkloru prezentowana przez artystów ludowych.

 

02 kgw w slesinie 2017

 

Reprezentacja KGW Chwaszczyno uczestnicząc w wydarzeniu starała się w jak największym stopniu ukazać i przybliżyć mieszkańcom Wielkopolski oraz wszystkim uczestnikom i gościom festiwalu piękno naszej kaszubskiej ziemi, naszą odmienność, nasze wartości, nasz kaszubski folklor i kuchnię.

Prezentacja naszego koła obejmowała trzy dziedziny:

1. Kulinaria – tu starałyśmy się zaprezentować naszą kaszubską kuchnię w całej jej prostocie, i pokazać to, co faktycznie od wieków gości na kaszubskich stołach, co jest charakterystyczne dla naszego regionu. Nasza „ekipa kulinarna” przygotowała na festiwal następujące potrawy: zupę z suszonych owoców, ziemniaki w mundurkach ze śledziem, śledzia po kaszubsku, sałatkę śledziową, duszoną kapustę „na krótko”, chleb ze smalcem ze skwarkami i ogórkiem małosolnym, ciasto drożdżowe z kruszonką, racuszki drożdżowe oraz charakterystyczny dla Kaszub akcent owocowy – kaszubską truskawkę.

2. Rękodzieło artystyczne – prezentacja w tej dziedzinie obejmowała ekspozycję haftu kaszubskiego – wzory szkoły żukowskiej – autorstwa hafciarek naszego koła. Wykorzystane do stworzenia ekspozycji prace prezentowały talent i pomysłowość ich autorek. Ekspozycję tworzyły: serwety, bieżniki, zakładki, igielniki i inne.

3. Kaszubską muzykę i pieśń – o tę część prezentacji regionu w wydarzeniu zadbał zespół „KASZUBKI”. Występując, zespół wykonał repertuar składający się w wyłącznie z utworów kaszubskich. Były to utwory wokalne – ludowe oraz znanych twórców z terenów Kaszub /w tym również mieszkańców Chwaszczyna – Kazimierza Jastrzębskiego i Tomasza Fopke/, a także wprowadzające nieco urozmaicenia i ożywienia utwory instrumentalne. Prezentując się w Ślesinie – „KASZUBKI” dokonały też mini prezentacji regionu i jego kultury /treść prezentacji tworzą informacje o regionie, o naszej odmienności, naszych wartościach, a także legenda o powstaniu Kaszub, przedstawienie znaczenia i symboliki barw Kaszub – ukazanych w kaszubskim hafcie szkoły żukowskiej, prezentacja naszych kaszubskich instrumentów ludowych – ich budowy i brzmienia, legenda o diabelskich skrzypcach oraz wykonanie specyficznego i jednego z najstarszych kaszubskich utworów – pieśni „Kaszëbsczé Nótë”/.

Całości prezentacji zespołu dopełniły barwne kaszubskie stroje ludowe, które zespół posiada i w których występuje.

 

03 kgw w slesinie 2017

 

KGW Chwaszczyno swoją ślesińską prezentację może zaliczyć do udanych – świadczyło o tym spore zainteresowanie naszą ofertą.

 

04 kgw w slesinie 2017

 

05 kgw w slesinie 2017

 

W wyjeździe do Ślesina uczestniczyły również reprezentujące Urząd Gminy Żukowo – p. Beata Bujnowska–Kowalska oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie – p. Anna Kozakowska, Obie Panie w fantastyczny sposób opowiadały zainteresowanym o naszej gminie i zadbały o to, by zainteresowani otrzymali mapy, foldery i ulotki przedstawiające Gminę Żukowo.

Nasz wyjazd i prezentacja w Ślesinie odbyły się dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu i finansowemu Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie oraz Urzędu Gminy Żukowo.

Opracowaniem i przeprowadzeniem całego projektu z ramienia KGW Chwaszczyno zajęły się: Danuta Jastrzębska i Anna Tesmer.

Wyjazd reprezentacji KGW Chwaszczyno na „Festiwal Smaków Regionalnych’ Ślesin 2017” miał miejsce w dniach 16 -18 czerwca 2017 r.

 

Danuta Jastrzębska

Zdjęcia: OKiS w Żukowie

 

 • podziekowanie-slesin
 • 02-kgw-w-slesinie-2017
 • 06-kgw-w-slesinie-2017
 • 01-kgw-w-slesinie-2017
 • 05-kgw-w-slesinie-2017
 • 09-kgw-w-slesinie-2017
 • 03-kgw-w-slesinie-2017
 • 07-kgw-w-slesinie-2017
 • 08-kgw-w-slesinie-2017
 • 10-kgw-w-slesinie-2017
 • 04-kgw-w-slesinie-2017