Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

sprawozdanie

 

 

 

 

Z dniem 19.10.2016 skończył swoja kadencję poprzedni zarząd  i zostały powołane nowe osoby na funkcje w zarządzie i komisji rewizyjnej koła na nową 4 letnią kadencję. Przedstawiamy Państwu sprawozdanie z działalności koła za ostatni okres poprzedniego zarządu i zapraszamy do lektury.

 

 

 

 

 

 

 

 

Działania koła w okresie sprawozdawczym 01.01.2016 - 19.10.2016 r.:
02.01 – 19.10.2016 - współpraca KGW Chwaszczyno z lokalnym wydawnictwem – dwumiesięcznikiem „CHWASZCZYNO.PL”. Członkinie koła – D. Jastrzębska, B. Myszk-Herrmann i A. Myszk.

07.03.2016 – gminne spotkanie KGW w UG Żukowo z okazji Dnia Kobiet /koło reprezentowała B. Myszk-Herrmann i J.Szumlas/.
09.03.2016 – wyjście do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl GOSTH z okazji Dnia Kobiet /21 osób/
12.03.2016 - udział koła w Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Stężycy
24.03.2016 – wywiad dotyczący działalności koła dla portalu Forum Pomorskie red. Antoni Filipowski
02.04.2016 – udział koła w Wojewódzkim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach
02.04.2016 - wywiad dotyczący działalności koła dla Radia Słupsk - Barbara Myszk-Herrmann
19.04.2016 – spotkanie organizacyjne z grupami pozarządowymi Chwaszczyna w celu stworzenia Monografii Parafii Chwaszczyno
06-08.05.2016 – udział koła w I Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym Krajów Regionu Karpackiego w Iwanofrankiwsku na Ukrainie
11.05.-07.06.2016 – udział hafciarek KGW Chwaszczyno w XXI Konkursie Haftu Kaszubskiego w Linii
27.05.2016 – udział koła w XV Zlotu Zabytkowych Mercedesów StarDrive Kartuzy 2016
28-29.05.2016 – wycieczka na Kurpie /udział 50 osób/
18.06.2016 – udział koła podczas Wojewódzkich Obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich, połączonych z I Pomorskim Festynem Myśliwskim w Pelplinie Konkurs kulinarny – A.Tesmer i A.Nosel; ekspozycja haftów – kółko hafciarskie, występ – zespół Kaszubki/
21.06.2016 – rozstrzygnięcie konkursu „Więcej owoców, warzyw i kwiatów”. Laureatką edycji konkursu w roku 2016 została p. Ewa Madziąg. Nagrody w formie bonów upominkowych dla laureatki oraz wszystkich uczestniczek konkursu ufundował p. Jarosław Cyrzan.
26.06.2016 – prezentacja koła podczas XXII Festynu Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościcinie /grupa taneczna Rosa, kółko hafciarskie i zespół Kaszubki/
04.07.2016 – organizacja poczęstunku w Chwaszczynie dla pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę /8 osób/
16-17.07.2016 – udział członkiń koła w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie. Koło włączyło się również w organizację pielgrzymki.
19-24.07.2016 – wycieczka 6-dniowa na Mazury i Suwalszczyznę /47 osób/.
21.08.2016 – udział i organizacja Dożynek Parafialnych, połączonych z VII Festynem Kaszubskim w Chwaszczynie /wieniec dożynkowy, stoisko dożynkowe z ciastami, występ zespołu Kaszubki, ekspozycja kółka hafciarskiego i taniec grupy tanecznej ROSA/
21.08.2016 – wywiad dla Radia Gdańsk dot. organizacji i tradycji dożynek – Barbara Myszk -Herrmann
09-11.09.2016 – udział koła w obchodach 15-lecia współpracy partnerskiej gminy Żukowo i gminy Saint-Junien we Francji. Reprezentantki naszego koła B.Myszk-Herrmann i J.Wiercińska na Jarmarku partnerskim w Saint-Junien przygotowały ekspozycję haftów kaszubskich oraz sprzedaż produktów kuchni regionalnej.
25.09.2016 – prezentacja koła podczas Festiwalu Trzech Kultur – „Kociewie, Kaszuby, Kujawy po sąsiedzku” w Janiej Górze k. Świecia /ekspozycja kółka hafciarskiego, występ zespołu Kaszubki, taniec grupy ROSA oraz konkurs kulinarny - A.Nosel i A.Tesmer/
29.09.2016 – wywiad dla redakcji Kurier Kaszubski dot. Festiwalu Trzech Kultur – Barbara Myszk-Herrmann
10-13.10.2016 – organizacja i koordynacja zadania „Warsztaty rękodzieła artystycznego – wikliniarstwo dla mieszkańców wsi Chwaszczyno” pod okiem mistrza dyplomowanego p.Wojciecha Solki

Tak przedstawiają się dokonania koła w okresie od 01.01.2016 do 19.10.2016 r.
Dokonując podsumowania nie można tez pominąć wkładu własnego członkiń koła, a mianowicie w przygotowaniu potraw i wypieków na turnieje i spotkania wewnętrzne, a także zaangażowania w organizację i realizację wymienionych w sprawozdaniu wydarzeń.


W okresie sprawozdawczym członkinie naszego koła nadal rozwijały swoje pasje w działających w strukturach koła grupach, a są to:


Zespół Wokalny "KASZUBKI"
Skład zespołu KASZUBKI tworzą członkinie KGW Chwaszczyno. Obecnie stały skład zespołu liczy 17 osób /16 pań + instruktor muzyczny/. Poza stałym składem do zespołu dołącza gościnnie 1 osoba /jest to muzyk, kontrabasista, z którym zespół współpracuje od roku/. Spotkania robocze zespołu odbywają się raz w tygodniu w blokach 4 godzinnych. Repertuar zespołu tworzą utwory sakralne obejmujące okres całego roku liturgicznego oraz utwory świeckie – polskie i kaszubskie pieśni i piosenki ludowe, znanych twórców kaszubskich, a także powstałe specjalnie na potrzeby zespołu. Podczas występów poza regionem zespół dokonuje też mini prezentacji regionu Kaszub, która zawiera kilka istotnych informacji o Kaszubach, o naszej odmienności, naszych wartościach i o bogatej kulturze naszego regionu.
Od stycznia 2016 r. Zespół Wokalny KASZUBKI objęty jest patronatem Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.
Rok 2016 jest dla zespołu 13-rokiem pracy. Zapisał on się w historii „KASZUBEK” jako okres szczególnie pracowity, bogaty w wydarzenia i osiągnięcia. Zespół 31-krotnie prezentował się przed publicznością, 5-krotnie promował region poza woj. pomorskim /Mazowsze, Dolny Śląsk, Ziemia Świętokrzyska, Wielkopolska oraz Ziemia Kujawsko - Pomorska/, odniósł też kolejny ważny sukces zajmując punktowane miejsce na szczeblu ogólnopolskim. Część zespołu /5 osób/ prezentowała się też na Ukrainie, wchodząc w skład reprezentacji koła na I Międzynarodowy Festiwal Artystyczny Krajów Regionu Karpackiego w Iwanofrankiwsku. Jednak wydarzeniem okresu sprawozdawczego roku 2016, które najbardziej zapadnie nam w pamięci – zdaniem KASZUBEK - była prezentacja w Pałacu Prezydenckim w Warszawie i spotkanie z Pierwszą Damą p. Agatą Kornhauser - Dudą.
Prezentacje zespołu KASZUBKI w okresie sprawozdawczym, tj. od 01.01.2016 r. do 19.10.2016 r.:
06.01.2016 – oprawa muzyczna spotkania opłatkowego seniorów parafii Chwaszczyno /koncert kolęd oraz pieśni i piosenek kaszubskich/;
10.01.2016 – oprawa muzyczna Kaszubskiej Mszy Św. oraz koncert kolęd w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gdyni – Wielkim Kacku;
17.01.2016 – oprawa muzyczna Mszy Św. oraz koncert kolęd w kościele pw. św. Biskupa Polikarpa Męczennika w Gdańsku – Osowej;
28.01.2016 – koncert kolęd połączony z promocją płyty „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda” w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie;
31.01.2016 – koncert kolęd z płyty „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda” w kościele parafialnym w Chwaszczynie;
09.02.2016 – premiera medialna /na przeglądarce You Tube/ utworu „KASZËBSCZÉ NÓTË” w wykonaniu zespołu. „Kaszubki” dokonały nagrania w sierpniu 2015 r. w „Rainbow Studio /Adam Drywa/” w Gdyni, na zlecenie wydawnictwa fonograficznego SOLITON z Sopotu;
20.03.2016 – oprawa muzyczna Kaszubskiej Mszy Św. w kościele parafialnym w Chwaszczynie;
06-08.05.2016 – udział części zespołu /5-u osób/ w I Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym Krajów Regionu Karpackiego w Iwanofrankiwsku na Ukrainie /członkinie zespołu weszły w skład reprezentacji koła/;
08.05.2016 – włączenie się zespołu w oprawę muzyczną sumy odpustowej w Wejherowie (uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego);
11.05.2016 – prezentacja zespołu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas spotkania pod hasłem „Tradycja jest kobietą” z okazji jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkanie odbyło się z udziałem Pierwszej Damy p. Agaty Kornhauser – Dudy.
15.05.2016 – oprawa muzyczna Kaszubskiej Mszy Św. w kościele parafialnym w Chwaszczynie;
22.05.2016 – włączenie się zespołu w oprawę muzyczną sumy odpustowej w Wejherowie (uroczystość Trójcy Przenajświętszej);
22.05.2016 – oprawa muzyczna Nabożeństwa Majowego przy Krzyżu u p.Kreft w Chwaszczynie;
27.05.2016 – oprawa muzyczna XV Zlotu Zabytkowych Mercedesów StarDrive Poland 2016 w Kartuzach;
03.06.2016 – prezentacja zespołu podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka w Zespole Szkół im. A. Mickiewicza w Chwaszczynie;
18.06.2016 – prezentacja zespołu podczas Wojewódzkich Obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich, połączonych z I Pomorskim Festynem Myśliwskim w Pelplinie;
25.06.2016 – koncert zespołu podczas imprezy integracyjnej pod hasłem „Fundamenty Dobrego Sąsiedztwa” w Lisewu /gm. Kolbudy/;
26.06.2016 – prezentacja zespołu podczas XXII Festynu Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościcinie;
17.07.2016 - włączenie się zespołu w oprawę muzyczną sumy odpustowej w Sianowie (uroczystość odpustowa w 50-tą rocznicę koronacji cudownej figury MB Sianowskiej Królowej Kaszub);
24.07.2016 – prezentacja zespołu podczas Festynu Ewangelizacyjnego w „Dworku Oleńka” w Tuchomiu /wydarzenie z udziałem uczestników XXXI Światowych Dni Młodzieży/;
06-07.08.2016 – udział zespołu w XXI Międzynarodowej Biesiadzie Zespołów Kresowych na Dolnym Śląsku, imprezie służącej propagowaniu spójnego w swej różnorodności dziedzictwa kulturowego obecnej społeczności Dolnego Śląska, mającej swe korzenie na dawnych Kresach Wschodnich. W biesiadzie udział brały także zespoły i soliści z Ukrainy. Podczas Biesiady zespół prezentował się trzykrotnie:
06 sierpnia – na Zamku Grodziec k. Zagrodna podczas pierwszej odsłony biesiady;
06 sierpnia – w miejscowości Pielgrzymka podczas imprezy będącej zapowiedzią wydarzenia dnia następnego;
07 sierpnia – w miejscowości Pielgrzymka, w głównej odsłonie wydarzenia;
21.08.2016 – oprawa muzyczna uroczystej Mszy Św. Dziękczynnej za dary ziemi i obfite plony w kościele parafialnym w Chwaszczynie, rozpoczynającej uroczystości dożynkowe w naszej miejscowości;

21.08.2016 – koncert pieśni i piosenek kaszubskich oraz wykonanie utworów instrumentalnych podczas Dożynek Parafialnych, połączonych z VII Festynem Kaszubskim w Chwaszczynie;

28.08.2016 – prezentacja zespołu podczas „Święta Chleba”, imprezy prezentującej dawne zwyczaje i tradycje żniwne oraz dożynkowe ziemi kieleckiej. Miejscem wydarzenia było Muzeum Wsi Kieleckiej Park Etnograficzny w Tokarni w woj. świętokrzyskim;

10-11.09.2016 – udział zespołu w VI Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu. Podczas zjazdu zespół prezentował się trzykrotnie, a mianowicie:

10 września – udział zespołu w VI Przeglądzie Zespołów Artystycznych /Folklorystycznych/ z Terenów Wiejskich – zakończony sukcesem, jakim było dla KASZUBEK zdobycie IV miejsca /w przeglądzie brały udział 23 zespoły z terenu całej Polski;
10 września – prezentacja podczas Jarmarku Kulturowego, imprezy wypełniającej pierwszy dzień zjazdu;
11 września – oprawa muzyczna uroczystej Mszy Św. w bazylice licheńskiego sanktuarium /wykonanie 3 pieśni/ oraz udział w liturgii słowa /wezwanie z modlitwy wiernych odczytane w j. kaszubskim/;

17.09.2016 – oprawa muzyczna II Ultramaratonu „Kaszubska Poniewierka” w Skrzeszewie;

25.09.2016 – prezentacja podczas Festiwalu Trzech Kultur – „Kociewie, Kaszuby, Kujawy po sąsiedzku” w Janiej Górze k. Świecia /woj. kujawsko – pomorskie/;

15.10.2016 – występ podczas XIV Zjazdu Kaszubskich Śpiewaków – zjazdu chórów i zespołów kaszubskich, zrzeszonych w Radzie Chórów Kaszubskich. Wydarzenie miało miejsce w Gdyni.

Pozostałe wydarzenia w życiu zespołu:
- wywiady dla Radia Gdańsk /red. Tomasz Galiński/. Wywiadu udzielały Danuta Jastrzębska i Teresa Makurat;
- wywiady dla Twojej Telewizji Morskiej z Wejherowa. Przed kamerami TTM zespół reprezentowały Teresa Makurat i Danuta Jastrzębska;
- wywiad dla Telewizji Kaszuby z Kościerzyny. Wywiadu udzielił Szymon Chyliński;
- organizacja spotkania zamykającego realizowany przez zespół projekt „Płyta z kolędami autorstwa mieszkańców Chwaszczyna”;
- organizacja wewnętrznego spotkania członków zespołu, podsumowującego rok 2015;
- udział delegacji zespołu /S.Dampc, D.Jastrzębska/ w spotkaniu Rady Chórów Kaszubskich. Celem spotkania było podsumowanie pracy RChK w roku 2015 oraz omówienie planowanych do realizacji inicjatyw na rok 2016;
- wyjazdowe spotkania robocze przed uroczystościami odpustowymi w Wejherowie i Sianowie.

Kółko hafciarskie
Obecnie w warsztatach haftu kaszubskiego uczestniczy 29 osób, z tego 9 pań należy do KGW w Chwaszczynie. W okresie sprawozdawczym aktywny udział w warsztatach brało 26 pań. Wśród uczestniczek warsztatów znajdują się osoby o różnym stopniu zaawansowania w znajomości sztuki haftu. Spotkania warsztatów hafciarskich odbywały się w minionym okresie w każdy poniedziałek w blokach 4-godzinnych, za wyjątkiem okresu letniego, kiedy to spotkania miały miejsce w co drugi tydzień. Podczas zajęć uczestniczki warsztatów projektowały nowe wzory i wykonywały prace z motywami haftu kaszubskiego. We wzornictwie korzystały z bogactwa motywów różnych szkół kaszubskich, jednak główną inspiracją była szkoła żukowska, która też posłużyła za wzorzec w tworzeniu haftu chwaszczyńskiego. Poza pracami z motywami kaszubskimi, uczestniczki warsztatów – indywidualnie – wykonują też prace w różnych technikach i o dowolnym wzornictwie.
W ubiegłym roku żukowska szkoła haftu kaszubskiego została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Prezentacje dorobku uczestniczek warsztatów haftu w okresie od 01.01.2016 do 19.10.2016 r.:
08.03.2016 – przekazano wzory haftu kaszubskiego chwaszczyńskiego celem opracowania i wyboru oraz wydania w formie teczki z wzorami. Przekazano łącznie 44 wzory: 13 państwa M. i A.Trella oraz 31 pani S.Rzezewicz.
20.03.2016 – wystawa haftów na „Dniu Jedności Kaszubów” w Bojanie
04.04.2016 – wydanie folderu „Haft kaszubski w Chwaszczynie”
06-08.05.2016 – wystawa haftów na I Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym Krajów Regionu Karpackiego "Karpatśkyj Prostir" ("Carpathian space") w Iwanofrankiwsku na Ukrainie
11.05.2016 – przekazanie prac na konkurs haftów w Lini
09.06.2015 – udział hafciarek KGW Chwaszczyno w XXI Konkursie Haftu Kaszubskiego w Linii – ogłoszenie wyników
27.05.2016 – prezentacja haftów podczas XV Zlotu Zabytkowych Mercedesów Star Drive Kartuzy 2016
16.06.2016 – warsztaty twórczości ludowej – hafty- wystawa – w Społecznej Szkole Podstawowej Dobrzewino-Karczemki
16.06.2016 – wystawa haftów kaszubskich na odpuście Parafii Chwaszczyno – na zaprosze4nie ks proboszcza
18.06.2016 – prezentacja haftów kaszubskich na obchodach 150 lecia istnienia kół w Pelplinie
26.06.2016 – wystawa prac na XXII Festynie Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościecinie
23.07.2016 – otwarcie pokonkursowej wystawy haftów kaszubskich w Gdańsku w kościele św. Jana, wśród prac prace naszych hafciarek
18.08.2016 – premiera spektaklu słowno-muzycznego w Gdyni „Rybki, historia gdyńskiej miłości”, gdzie nasze hafty koszul, bluzek, fartuszków i czepca uświetniały garderobę aktorów
21.08.2016 – wystawa prac podczas Dożynek Parafialnych połączonych z VII Festynem Kaszubskim w Chwaszczynie
10.09.2016 – ekspozycja prac na obchodach 15-lecia współpracy gminy Żukowo i Saint Junien. Wystawa na Jarmarku partnerskim w centrum Saint Junien we Francji
27.09.2016 – ekspozycja prac z haftem kaszubskim, a także dzieła z haftem krzyżykowym oraz szydełkowym zdobiły nasze stoisko podczas Festiwalu Trzech Kultur „Kociewie, Kaszuby, Kujawy po sąsiedzku” w Janiej Górze


Grupa kabaretowa
Skład grupy kabaretowej chwaszczyńskiego KGW tworzy 8 osób. W 2016 roku panie miały okazję zaprezentować swój repertuar jednokrotnie podczas Festiwalu Trzech Kultur w Janiej Górze z wiecznie żywym skeczem „Wakacje u babci”.

Formacja taneczna „ROSA”
Formacja taneczna KGW Chwaszczyno ROSA /pod taką nazwą występująca od grudnia 2014 r./ liczy 16 osób. Skład formacji tworzą członkinie koła oraz prowadząca od tego roku grupę instruktorka tańca Anna Wałkuska-Wendt.
Prezentacje formacji ROSA w okresie od 01.01.2016 do 19.10.2016 r.:
12.03.2016 – udział w konkursie tanecznym podczas Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Stężycy – taniec Mareszka
02.04.2016 – udział w konkursie tanecznym podczas Wojewódzkiego Turnieku Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach – taniec Mareszka
27.05.2016 – występ z tańcem funky na Zlocie Zabytkowych Mercedesów Star Drive Kartuzy 2016
26.06.2016 – występ z tańcem Chica Chica podczas XXII Festynu Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościecinie
04.07.2015 – prezentacja podczas XII Dni Powiatu Kartuskiego w Chmielnie.
21.08.2015 – występ podczas Dożynek Parafialnych połączonych z VII Festynem Kaszubskim w Chwaszczynie – taniec Chica Chica
27.09.2016 – występ podczas Festiwalu Trzech Kultur „Kociewie, Kaszuby, Kujawy po sąsiedzku” w Janiej Górze - taniec Chica Chica


Osiągnięcia KGW Chwaszczyno w roku 2016:
W roku 2016 działalność stowarzyszenia została niejednokrotnie zauważona i doceniona wyrazem czego są przyznane nam wyróżnienia i nagrody, a mianowicie:
* I miejsce - Grand Prix Powiatowego Turnieju KGW w Stężycy
* I miejsce dla koła w kategorii Taniec w Wojewódzkim Turnieju KGW w Jezierzycach
* II miejsce dla pani Wandy Krzymińskiej oraz III miejsce dla pań: Anny Barsowkiej i Salomei Rzeszewicz w XXI Konkursie Haftu Kaszubskiego w Linii
* IV miejsce dla zespołu KASZUBKI w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych /Folklorystycznych/ z Terenów Wiejskich w Licheniu
* I miejsce dla KGW Chwaszczyno w konkursie "Najciekawsze stoisko odzwierciedlające 150 lat tradycji Kół" na Festiwalu Trzech Kultur „Kociewie, Kaszuby, Kujawy po sąsiedzku” w Janiej Górze
* wyróżnienie dla Barbary Myszk-Herrmann lidera grupy KGW Chwaszczyno na I Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym Krajów Regionu Karpackiego "Karpatśkyj Prostir" ("Carpathian space") w Iwanofrankiwsku na Ukrainie

Tak wielka aktywność koła była możliwa dzięki pozyskanym na rok 2016 grantom z otwartego konkursu na realizację zadania publicznego „Rozwój Kultury i Sztuki w Gminie Żukowo” w zakresie:

* Prowadzenie i instruktaż kółka haftu kaszubskiego w Chwaszczynie.
* Prowadzenie i instruktaż formacji tanecznej KGW Chwaszczyno – ROSA.
* Wydanie folderu podsumowującego działalność kółka hafciarskiego przy KGW Chwaszczyno

oraz dzięki środkom z funduszu sołeckiego Chwaszczyna na projekt:

* Warsztaty artystyczne – wikliniarskie dla mieszkańców wsi Chwaszczyno.

Ponadto pozyskałyśmy wsparcie finansowe z budżetu Gminy Żukowo na pokrycie części kosztów wyjazdu Zespołu KASZUBKI na występ w Pałacu Prezydenckim w Warszawie /prezentacja podczas spotkania z Pierwszą Damą p. Agatą Kornhauser – Dudą, zorganizowanego z okazji jubileuszu 150-lecia KGW, pod hasłem „Tradycja jest kobietą”/. Wyjazd miał miejsce w ramach promocji Gminy Żukowo oraz promocji kultury Kaszub.

W okresie sprawozdawczym roku 2016 KGW Chwaszczyno skorzystało też ze środków z funduszu sołeckiego sołectwa Chwaszczyno – środki te przyznano nam i wykorzystano na dofinansowanie wyjazdów promocyjnych /na Dolny Śląsk i Ziemię Świętokrzyską/.