Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

DSCN0527 320x240

 

 

 

 

 

„Świat jest tak ogromny, a my tacy mali, Zjednoczeni przyjaźnią stajemy się wielcy!” Hasło to przyświecało obchodom 15 – lecia podpisania aktu partnerstwa między gminami Saint - Junien – Wendelstein – Żukowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po jubileuszu, który odbył się 5 lat temu w Żukowie przyszedł czas na ponowne podpisanie aktu o kontynuacji  współpracy gmin. Gospodarzem tym razem było miasto Saint - Junien we Francji

Gminę Żukowo reprezentowała pokaźna grupa, ponad 50 osób, składająca się z samorządowców, urzędników, sołtysów, rolników, Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, a także Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Bazuny i Chóru Gospel Ascoltate.

 

20160910 094440 320x180

 

Same uroczystości zaczęły się od sportowego akcentu, od przyjazdu kolarzy „Tour de Jumelage” niemieckich, polskich i francuskich na Esplandę Chatelard.

 

P1040622 320x240

 

Następnego dnia od samego rana na placu Merostwa odbył się Jarmark Przyjaźni, na którym było coś dla ducha i dla ciała. Można było skosztować tradycyjnych specjałów przywiezionych przez KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH w Chwaszczynie i posłuchać występów zespołów z zaprzyjaźnionych miast.

Wieczorem odbyły się oficjalne obchody jubileuszu i podpisanie aktu trójstronnego partnerstwa przez Burmistrza Saint – Junien - Pierre Allarda, Burmistrza Wendelstein – Wernera Langhansa i Burmistrza Żukowa – Wojciecha Kankowskiego.

 

20160909 112936 240x320

 

W niedzielę 11 września przy skwerze Curie przecięciem wstęgi zainaugurowano „Przestrzeń Przyjaźni”. W parku, w którym znalazły się kamienne ławki z herbami miast partnerskich, stanie totem przywieziony w darze przyjaźni przez Gminę Żukowo. Następnie odprawiona została msza św. w kościele w Veyrac, a po południu delegacje udały się na coroczną imprezę pokazów lotnictwa zabytkowych samolotów „Legend Air” na lotnisku imienia Maryse Bastie.

 

DSCN0525 320x240

 

Ostatni dzień to wizyta delegacji polskiej w fabrykach skórzanych rękawiczek Angelle i Moran, z których kraina Limousin słynie na całym świecie oraz w fabryce porcelany Bernardaud w Limoges.

20160912 135926 240x320

 

Na uroczystościach jubileuszu obecni byli Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo, Sylwia Laskowska – Bobula Zastępca Burmistrza Gminy Żukowo, Witold Szmidtke Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, Radni Gminy Żukowo: Brygida Treder, Bogumiła Ropel, Jacek Fopke, Tomasz Pellowski, Andrzej Karczewski i Grzegorz Tokarski.

Kolejne jubileuszowe spotkanie juz za 5 lat. Mamy nadzieję, że Nas również tam nie zabraknie i spotkamy się w Wendelstein na okrągłym jubileuszu 20 - lecia.