Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

f4

 

W miniony weekend Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie wzięło udział w Festiwalu Trzech Kultur - Kociewie-Kaszuby-Kujawy po sąsiedzku w Janiej Górze (Wiosce Chlebowej) gm. Świetakowo. To wydarzenie było kolejnym z edycji jubileuszowych obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich.

 

 

 f1

 

W czasie trwania festiwalu, program imprezy był urozmaicony występami kół, od śpiewania, poprzez tańce, aż do gotowania, z obszaru trzech reginów: Kaszub, Kociewia i Kujaw. Można było wysłuchać prelekcji: „Różnorodność kulturowa Kociewia” p. Marii Pająkowskiej-Kęsik, „Różnorodność kulturowa Kujaw” dr. Jacka Lindnera oraz „Różnorodność kulturowa Kaszub” p. Bernarda Hinz.
Nasze koło wzięło udział w dwóch konkursach ogłoszonych przez organizatorów festiwalu.
"Kulinarnym – kluski ziemniaczane", które wykonały nasze koleżanki Aleksandra Nosel i Anna Tesmer (kluski cieszyły się ogromnym powodzeniem na stole jurorskim).

 

f2

 

I drugim "Najciekawsze stoisko odzwierciedlające 150 lat tradycji Kół". Na ekspozycję złożyły się elementy:
* KGW w tradycji haftu kaszubskiego – piękne stroje kaszubskie stare i wpólczesne, serwety, bieżniki, igielniki itd.,
* KGW wielopokoleniowe i rodzinne – piękne fotografie pokoleniowe koła, uwieńczone wierszem "Łańcuch pokoleń"'
* KGW w historii działaności oraz mediach – kroniki koła, 4 wydane płyty CD z udziałem koła oraz foldery koła i kółka hafciarskiego,
* KGW w gospodarstwie domowym – eksponaty typowe dla domowego obrządku.
Tak rozbudowaną ekspozycję jurorzy nagrodzili I miejscem na Festiwalu Trzech Kultur.

 

f3

 

Nasze koło poza udziałem w konkursach, również zaprezentowało swoje umiejętności na scenie. Grupa taneczna ROSA zatańczyła żywiołowy taniec bollywood'u Chica Chica. Zespół Wokalny KASZUBKI wystąpił z 30 min koncertem utworów kaszubkich oraz przybliżyl widzom Kaszubskie Nuty. A grupa kabaretowa zaprezentowała wiecznie żywy skecz "Wakacje u babci".

W trakcie trwania festiwalu panie z kółka hafciarskiego czuwały na naszym stoisku nad tym, aby uczestnicy imprezy mogli namacalnie spróbowć technik nie tylko haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej, ale również wyszywania metodą krzyżykową i szydełkową.

Nasz udział w wydarzeniu okazał się dla Nas sukcesem,, a ogromna w tym zasługa naszych zaangażowanych i pełnych enrgii członkiń.