Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

Kaszubki na dolnym slaskuZamek Grodziec – zespół w towarzystwie gospodarza kasztelana Zenona Bernackiego

 

Weekend 6-7 sierpnia 2016 r. zapisał się jako kolejny, pamiętny, w historii Zespołu Wokalnego KGW Chwaszczyno „KASZUBKI”. A wszystko to za sprawą XXI Międzynarodowej Biesiady Zespołów Kresowych na Dolnym Śląsku.

kaszubki dolny slask 5

 

XXI Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych, tak jak i wszystkie poprzednie jej edycje, była imprezą stawiającą sobie za cel pielęgnowanie tradycji i propagowanie spójnego w swej różnorodności dziedzictwa kulturowego obecnej społeczności Dolnego Śląska, mającej swe korzenie na dawnych Kresach Wschodnich.

Impreza odbywała się w dwóch odsłonach. Gospodarzem pierwszej, sobotniej, był Zamek Grodziec, a drugiej, głównej odsłony, Gmina Pielgrzymka.

Na biesiadnych scenach zaprezentowało się 18-cie zespołów. Dane nam było usłyszeć przepiękne pieśni kresowian, wśród których oczywiście nie mogło zabraknąć znanego nam wszystkim utworu „Hej Sokoły”. Prawdziwą ucztą dla ucha były pieśni i piosenki ukraińskie, w wykonaniu zaproszonych zespołów i solistów z Ukrainy.

Z kolei dzięki nam, podczas Biesiady, rozbrzmiały pieśni i piosenki kaszubskie, między innymi i „Kaszëbsczé Nótë”, utwór, który zawsze wzbudza żywe zainteresowanie podczas prezentacji poza Kaszubami. Nasz repertuar budowały wyłącznie utwory kaszubskie, a ożywienie i urozmaicenie wprowadzały do niego utwory instrumentalne – polki. Tak dobrany program sprawił, że publiczność mogła usłyszeć nasz kaszubski język, poznać bogactwo melodii naszych kaszubskich pieśni, a także zobaczyć i usłyszeć brzmienie naszych kaszubskich instrumentów ludowych /diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego/. Swój czas pobytu na scenie zespół wykorzystał do maksimum – poza prezentacją muzyczną dokonaliśmy też słownej mini prezentacji Kaszub. A całości prezentacji dopełniły nasze barwne kaszubskie stroje ludowe.

 

„KASZUBKI” - prezentacja zespołu na Zamku Grodziec„KASZUBKI” - prezentacja zespołu na Zamku Grodziec

 

kaszubki dolny slask 3 kaszubki dolny slask 2

 

„KASZUBKI” – prezentacja zespołu w Pielgrzymce„KASZUBKI” – prezentacja zespołu w Pielgrzymce

 

Nasza kaszubska pieśń i muzyka – sądząc po reakcji publiczności – przypadły wszystkim do gustu i chyba sprawiły, że dotąd „nie odkryte” Kaszuby i gmina Żukowo stały się kierunkiem, w którym część z uczestników imprezy zamierza w najbliższym czasie podążać.

„KASZUBKI” podczas pobytu na Śląsku prezentowały się trzykrotnie. Trzecia, dodatkowa prezentacja zespołu miała miejsce w sobotni wieczór, w Pielgrzymce, podczas imprezy będącej zapowiedzią niedzielnej Biesiady.

Do udziału w Biesiadzie zespół został zaproszony przez organizatorów wydarzenia: Starostę Złotoryjskiego p. Ryszarda Raszkiewicza, Wójta Gminy Zagrodno p. Tadeusza Szklarza, Wójta Gminy Pielgrzymka p. Tomasza Sybisa, Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Pielgrzymce p. Sebastiana Dębickiego oraz Kasztelana Zamku Grodziec, a zarazem Prezesa Towarzystwa Miłośników Gminy Pielgrzymka p. Zenona Bernackiego.

Nasz wyjazd na Dolny Śląsk był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze środków funduszu sołeckiego Chwaszczyna /co pozwoliło nam pokryć część kosztów/ oraz gościnności gospodarza Zamku Grodziec p. Zenona Bernackiego, który sprawił, że ta wspaniała warownia przez trzy dni była naszym domem /być może wynika to z sentymentu jakim kasztelan darzy Kaszuby i Kaszubów – niejeden raz gościł na kaszubskiej ziemi, również i w Żukowie/.

Swoje podziękowania kierujemy też do Urzędu Gminy Żukowo i do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie za okazane nam wsparcie rzeczowe i przekazanie nam materiałów promocyjnych.

W ostatnią niedzielę sierpnia „KASZUBKOM” po raz kolejny przypadnie zaszczyt reprezentowania oraz promowania Kaszub i Gminy Żukowo. Tym razem zespół został zaproszony do udziału w „Święcie chleba” w woj. świętokrzyskim.

 

Osoby chcące dołączyć do zespołu prosimy o kontakt pod nr tel. 511-522-537.

 

Zespół Wokalny „KASZUBKI”

D.J.