Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

RELACJA WARSZAWA html 66c52afe

Zespół „KASZUBKI” – Warszawa, Pałac Prezydencki

 

W dniu 13 maja 2016 r. miał miejsce wyjazd Zespołu Wokalnego KGW Chwaszczyno „KASZUBKI” do Warszawy.  Celem wyjazdu zespołu był występ w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania pod hasłem „Tradycja jest Kobietą” zorganizowanego z okazji jubileuszu 150 – lecia Kół Gospodyń Wiejskich.

 

Wizyta „KASZUBEK” w Pałacu Prezydenckim oraz udział w oprawie muzycznej spotkania miały miejsce na zaproszenie skierowane do zespołu przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzeja Dudy /z uwagi na procedury stosowane przez kancelarię, każdy członek zespołu otrzymał zaproszenie imienne/.

 

Tak prezentują się otrzymane przez nas zaproszenia /dla przykładu zamieszczamy dwa z nich/

 

Salę kolumnową pałacu prezydenckiego wypełniły po brzegi delegacje kół gospodyń i innych organizacji kobiecych z terenu całej Polski.

Gospodynią jubileuszowego spotkania była Pierwsza Dama, p. Agata Kornhauser-Duda.

W spotkaniu uczestniczyły także minister Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP.

Wśród zgromadzonych nie zabrało też Przewodniczącej Rady Krajowej KGW p. Bernadetty Niemczyk oraz p. Wandy Waleriańczyk – organizatorki licheńskich zjazdów kół gospodyń i innych organizacji kobiecych z terenu polskiej wsi.

Oprawę muzyczną uroczystości tworzyły cztery zespoły działające w strukturach kół gospodyń wiejskich, wywodzące się z różnych regionów Polski. Zaszczyt reprezentowania Polski północnej przypadł właśnie „KASZUBKOM”.

Wszystkie biorące udział w spotkaniu zespoły wykonały po dwa utwory w części oficjalnej spotkania oraz dowolny repertuar w późniejszej, nieoficjalnej części uroczystości.

KASZUBKI” podczas prezentacji w pałacu prezydenckim starały się w jak największym zakresie pokazać i przybliżyć wszystkim uczestnikom spotkania nasz kaszubski folklor, jego piękno i naszą odmienność.

Występując – zespół wykonał repertuar składający się wyłącznie z utworów kaszubskich /pieśni i piosenki ludowe oraz znanych twórców z terenu Kaszub, m. in. i mieszkańców Chwaszczyna – Kazimierza Jastrzębskiego i Tomasza Fopke/. Aby wprowadzić nieco ożywienia i urozmaicenia do swej prezentacji, zespół wykonał utwory instrumentalne – polki.

Tak dobrany repertuar sprawił, że publiczność mogła usłyszeć nasz kaszubski język, poznać bogactwo melodii naszych kaszubskich pieśni, a także zobaczyć i usłyszeć brzmienie naszych kaszubskich instrumentów ludowych /diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego/.

Całości prezentacji zespołu dopełniły nasze barwne kaszubskie stroje ludowe /damskie w pełnej palecie barw wykorzystywanej w kolorystyce stroju kaszubskiego/. Budziły one szczery zachwyt.

Nasza prezentacja spotkała się też z dużym zainteresowaniem ze strony Pani Prezydentowej, a szczególne zaciekawienie Pierwszej Damy wzbudził egzotyczny dla nie wtajemniczonych instrument – diabelskie skrzypce. Kilka minut, które Pani Prezydentowa spędziła w gronie naszego zespołu wypełniła ciepła i serdeczna rozmowa. Na ręce Pani Prezydentowej trafiły upominki – przekazana przez OKiS w Żukowie ceramika zdobiona motywami haftu kaszubskiego oraz prześliczny album o Żukowie autorstwa p. Macieja Kosycarza, a także upominek od zespołu – płyta z kolędami kaszubskimi „Kolędy z Kaszub - Chwaszczińskô Kòlãda” nagrana przez zespół w 2015 r.

 

 

 

Nasze, tak bliskie, spotkanie z Panią Prezydentową zakończyło wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

 

 

 

 

Uczestnicząc w tak wspaniałym wydarzeniu o zasięgu ogólnopolskim „KASZUBKI” niewątpliwie „dołożyły swoją cegiełkę” do dzieła, jakim jest promocja regionu Kaszub, gminy Żukowo i naszej rodzinnej wsi Chwaszczyno.

 

A druga, nieoficjalna część spotkania, stała się okazją do nawiązania nowych znajomości, wspólnego biesiadowania i muzykowania – po raz kolejny potwierdziło się powiedzenie, że muzyka łączy, a nie dzieli.

 

Wyjazd zespołu do Warszawy został współfinansowany ze środków Gminy Żukowo oraz Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.

 

Opracowanie oraz zdjęcia:

Danuta Jastrzębska /Zespół „Kaszubki”/