Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

TURNIEJ KGW Chwaszczyno

Po wygranym etapie powiatowym przyszedł czas na ostatni etap zmagań turniejowych, czyli Wojewódzki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku odbył się on 2 kwietnia na hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach (pow. słupski). Organizatorami turnieju byli: Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Powiat Słupski oraz Gmina Słupsk. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struk.

 

 

W szranki o puchar Grand Prix stanęło 14 najlepszych kół z terenu województwa pomorskiego, laureatów eliminacji na szczeblu powiatowym, wśród których znalazło się KGW Chwaszczyno.

Po raz trzeci prezentowałyśmy się w 5 kategoriach turniejowych: kulinarnej – produkt tradycyjny „Pierogi”; edukacyjnej – tablica pt. „Z tego powodu rozpiera nas duma”, moda – sukienka z papieru gazetowego i tektury; muzycznej - piosenka z inscenizacją kabaretową „Przez dziurkę od klucza” oraz tanecznej - taniec ludowy mojego regionu.

Nasze wspaniałe kucharki: Ania Tesmer, Ania Petkiewicz, Stanisława Brucka i Danuta Jastrzębska przygotowały danie konkursowe, czyli pierogi z nadzieniem z kaszy gryczanej, sera i mięty. Pierogi te podawane zarówno z cukrem jak i z okrasą z kiełbasy, smakują wybornie, o czym mogło przekonać się nie tylko turniejowe jury, ale także i zgromadzona na sali publiczność.

pierogi turniej kgw chwaszczyno

Prezentacji tablicy pt. „ Z tego powodu rozpiera nas duma” dokonała Jola Wiercińska w asyście Teresy Makurat i Bożeny Lehmann. Wiersz „Łańcuch pokoleń”, opisujący naszą planszę powstał specjalnie na potrzeby zmagań turniejowych, autorem jego jest zaś Kazimierz Jastrzębski:

„Łańcuch pokoleń”

Czas mija, płynie jak woda w rzece,
Wszystko się zmienia w dzisiejszym świecie,
Co Babć, Mam naszych było udziałem,
Dziś się odległą historią zdaje.

Tu, gdzie internet i komputery,
Tamto jest jakby z zamierzchłej ery.

Dlatego giną, nikną bez wieści
Kaszub zwyczaje, tańce i pieśni.

Lecz my w Chwaszczynie, w gospodyń kole
Chcemy, by trwał ten łańcuch pokoleń.

Więc gromadzimy w naszym skarbczyku
Skarby tej ziemi, których bez liku,
By Ci, co kiedyś przyjdą za nami
Mogli z nich czerpać, brać je garściami.

I jest powodem dumy prawdziwej,
Żeśmy w łańcuchu tym są ogniwem,
Które, co przeszłe, z przyszłością spina,
O swych korzeniach nie zapomina,
A każde nowe z nas pokolenie
Będzie ciągłością i dopełnieniem.

Bo taki to łańcuch, siłą ogniw spiętych
Wytrzyma bieg czasu i dziejów zakręty.

https://www.youtube.com/watch?v=-45qEtQ2OdY

 

W konkurencji moda – sukienka z papieru gazetowego i tektury - jako modelka naszą sławną już suknię zaprezentowała Monika Drozd. Monika na wybiegu czuje się jak ryba w wodzie. Wdzięk, czar, szyk – jednym słowem urodzona modelka:)

https://www.youtube.com/watch?v=-45qEtQ2OdY

 

Aktorskie i wokalne umiejętności prezentowały w piosence z inscenizacją kabaretową: Basia Myszk – Herrmann, Justyna Szumlas, Danuta Jastzrębska, Ola Podgórska, Magda Matwiejczyk, Agnieszka Myszk. Dziewczyny przeniosły nas w klimat lat 20-tych i starego kina.

https://www.youtube.com/watch?v=RHN-zEaOch8

 

W tańcu ludowym mojego regionu (Mareszka) po raz kolejny wystąpiły Ola, Ania, Dorota, Asia G., Basia, Ola, Justyna, Jola, Monika, Asia J., Bożena i Magda. Choreografia Damiana Gutowskiego i wykonanie tańca przez nasze dziewczyny urzekło jury, które przyznało nam pierwsze miejsce w tej kategorii. W tym miejscu chciałybyśmy złożyć serdeczne podziękowania członkom zespołu STOLEM, którzy po raz kolejny wypożyczyli nam swoje stroje kaszubskie. Bez Waszej życzliwości i wsparcia nasz sukces nie byłby możliwy.

https://www.youtube.com/watch?v=_0u7sNa2n64

 

Jury turnieju po długich i burzliwych naradach przyznało nagrody w poszczególnych kategoriach:

kategoria kulinarna „Pierogi” – KGW z Gnieżdżewa, powiat pucki
kategoria tablica „Z tego powodu rozpiera nas duma” – KGW z Czernina, powiat sztumski
kategoria moda „Sukienka z papieru gazetowego” – KGW Świerzenko, powiat bytowski
kategoria piosenka „Przez dziurkę od klucza” - KGW Wielki Klincz, powiat kościerski
kategoria taniec „Taniec ludowy mojego regionu” – KGW Chwaszczyno

GRAND PRIX – KGW Bobowo, powiat Starogard Gdański

Serdecznie dziękujemy za nagrody rzeczowe i finansowe, upominki, którymi zostało obdarowane nasze koło, w szczególności Burmistrzowi Gminy Żukowo, Pomorskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego i Bankowi Spółdzielczemu w Sztumie.

Wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki i nam kibicowali serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia galerii z XIII Wojewódzkiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich na naszej stronie internetowej www.kgw.chwaszczyno.pl, a także do zapoznania się z materiałem filmowym oraz wypróbowania przepisu na konkursowe pierogi.

Przepis na ciasto na pierogi:
-mąka,
-szkl. gorącej wody,
-sól
Farsz:
-twaróg,
-kasza gryczana ugotowana (proporcje 1/1),
-mięta

Tekst: Agnieszka Myszk, zdjęcia: Dorota Tesmer