Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

wyjazd swidnica 3

 

W dniach 9-11 kwietnia 2016 r. miał miejsce wyjazd delegacji gminy Żukowo do partnerskiej gminy Świdnica /Dolny Śląsk/.


W wyjeździe uczestniczyło 17 osób: reprezentujące UG Żukowo wiceburmistrz p. Sylwia Laskowska-Bobula oraz współpracująca z kołami gospodyń p. Janina Ulenberg, a także przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy – wśród nich cztery przedstawicielki naszego koła: Irena Dunst, Danuta Jastrzębska, Zofia Klein i Teresa Makurat.


Delegacja udała się na Dolny Śląsk na zaproszenie skierowane przez Wójta Gminy Świdnica p. Teresę Mazurek.


Głównym celem naszej wizyty był udział w uroczystości jubileuszu 70-lecia istnienia KGW w Lutomi Dolnej, najdłużej działającego koła w gminie Świdnica i zarazem jednego z najstarszych na Dolnym Śląsku.
Lutomskie koło jest jednym z 9 działających na terenie gminy Świdnica kół. Jego członkinie w swej działalności na pierwszym miejscu stawiają utrzymanie dorobku kulturowego tutejszego regionu oraz promocję sztuki ludowej. Uczestniczą też w organizowanych na terenie gminy, a także i województwa imprezach kulturalnych. Są niekwestionowanym liderem w aktywizowaniu społeczeństwa w pracę społeczną na rzecz swojej miejscowości i gminy. Te wszystkie działania /i ich efekty/ są dokonywane przez skromną grupkę Pań, gdyż koło liczy zaledwie 17 członkiń. Panie z Lutomi są dowodem na to, że i małe grono może dokonywać wielkich rzeczy.

 

wyjazd swidnica 4

Jubilatki – KGW z Lutomi Dolnej

 

wyjazd swidnica 2

 

Jubileuszowa biesiada, ozdobą której były występy zespołów folklorystycznych i ludowych z gminy Świdnica, pozwoliła nam na poznanie lokalnych tradycji, a także na wymianę doświadczeń w zakresie działalności i funkcjonowania kół w partnerskich gminach.
Niespodzianką, którą przygotowała dla nas strona zapraszająca, było zwiedzanie stolicy gminy – Świdnicy.
Świdnica – to miasto którego początki sięgają połowy XIII w., dawna stolica Księstwa Świdnicko – Jaworskiego, dzisiaj – bardzo malownicze miasteczko, szczycące się najcenniejszą po wrocławskiej starówką na Dolnym Śląsku. Podczas naszej krótkiej wizyty dane nam było poznać największe skarby miasta, a mianowicie ewangelicki: Kościół Pokoju /jedną z dwóch zachowanych tego typu budowli na świecie – drugi znajduje się w Jaworze/ wzniesiony w systemie szachulcowym w 1657 roku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drugim skarbem Świdnicy, który mieliśmy możliwość zwiedzić była katedra św. św. Stanisława i Wacława, monumentalna budowla z najwyższą na Dolnym Śląsku wieżą i wnętrzem wypełnionym bezcennymi dziełami sztuki. Na zakończenie odbyliśmy spacer uliczkami miasta, które zaprowadziły nas na rynek wokół którego stoją piękne barokowe i renesansowe kamienice mieszczańskie, a centrum placu zajmuje ratusz, z wieży którego podziwialiśmy okazałą panoramę miasta i najbliższej jego okolicy /dalsza panorama skrywała się w deszczowych chmurach/.

 

wyjazd swidnica 1

Świdnica – Kościół Pokoju

 


Choć w wyjeździe brały udział zaledwie cztery członkinie koła – szansę na osobiste spotkanie z gospodyniami z gminy Świdnica mają wszystkie nasze koleżanki, a to za sprawą rewizyty, która będzie miała miejsce na przełomie listopada i grudnia br. i będzie wiązała się z udziałem przedstawicielek świdnickich kół w Gminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Żukowie /deklarację udziału złożyła Wójt Gminy Świdnica p. Teresa Mazurek/.
/D.J./


Zdjęcia: Danuta Jastrzębska