Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę 12 marca na hali sportowej w Stężycy odbył się VI Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Do rywalizacji przystąpiło 8 kół w z powiatu kartuskiego. Gminę Kartuzy reprezentowało KGW Kolonia, Chmielno – Stowarzyszenie Kobiet Niezależnych w Chmielnie, Przodkowo – KGW Hopowianki, Sierakowice – KGW Jezioranki, Somonino – Stowarzyszenie „Moja Wieś – Nasza Szkoła” w Egiertowie, Stężyca – KGW Klukowa Huta, Sulęczyno – KGW Mściszewianki, a Żukowo – KGW Chwaszczyno.


Wszystkie koła zaprezentowały się w pięciu konkurencjach. Zmagania turniejowe rozpoczęły się od konkurencji kulinarnej. Na tegorocznym turnieju ocenianą potrawą były pierogi. Panie przygotowały nie tylko te nadziewane tradycyjne: grzybami, mięsem, czy truskawkami, ale także pierogi z kaczką czy łososiem. Nasze pierogi przygotowane przez cudowne kucharki: Anię Tesmer, Annę Petkiewicz, Stanisławę Brucką i Danutę Jastrzębską, również odbiegały od tradycji, gdyż w środku można było znaleźć nadzienie z sera, kaszy gryczanej i mięty.

 

2

 

 

Drugą konkurencją była plansza edukacyjna ze zdjęciami, rysunkami uwieczniającymi fakty z życia koła, z których panie są dumne. Reprezentantka koła musiała w krótkiej prezentacji uzasadnić, dlaczego panie wybrały akurat te zdarzenia i dlaczego są dla nich tak ważne (na zdj.Jolanta Wiercińska,  Magdalena Wodniczak i Ewa Herrmann - Krauza).

 

 

 

 

 3

 

 

Trzecia konkurencja wzbudziła największe zainteresowanie publiczności, gdyż na scenie pojawiły się modelki prezentujące suknie wykonane z gazety. Stroje zaprezentowane przez panie to prawdziwe dzieła sztuki. Suknię naszego koła prezentowała Monika Drozd, którą w stylizacji XVIII-wiecznej francuskiej markizy trudno było rozpoznać.

 

 

 

 

 

 

 

 


4

 

 

Inscenizacja kabaretowa do piosenki pt. „Przez dziurkę od klucza” wywołała uśmiech zarówno na twarzach jury, jak i zgromadzonej na hali publiczności. Piosenkę w stylu lat 20-tych wykonała Barbara Myszk - Hermann i Justyna Szumlas, zaś w inscenizacji udział wzięły Danuta Jastrzębska, Magdalena Matwiejczyk, Aleksandra Podgórska i Agnieszka Myszk.

 

 

 

 5

Ostatnią konkurencją był taniec kaszubski. Nasze dziewczyny (Ewa, Ania, Dorota, Asia, Basia, Ola, Justyna, Jola, Monika, Asia, Bożena i Magda) zaprezentowały taniec Mareszka. Układ przygotowany i doskonalony pod czujnym okiem naszego instruktora Damiana Gutowskiego, prezentowany już kilkukrotnie na imprezach gminnych, także i tym razem został nagrodzony gromkimi brawami.

 

 

 

Więcej zdjęć jest dostepnych pod linkiem

https://photos.google.com/share/AF1QipOw5KoG42eOO0-KE8a3ZX3SonO52GqAPW9FWpNyM18T1avaySA_r-YvTIaqUfIxtw?key=UG15N1d4UlBoNUM3VWxiMHRWLVBPcTBzN0o2TThR

 

 

WYNIKI TURNIEJU:
Prezentacja kulinarna: produkt tradycyjny – pierogi – Regionalne Stowarzyszenie Kobiet Niezależnych w Chmielnie
Prezentacja edukacyjna: plansza pt. „Z tego powodu rozpiera mnie duma” – Koło Gospodyń Wiejskich w Gowidlinie „Jezioranki”
Moda – sukienka z papieru gazetowego – Koło Gospodyń Wiejskich „Hopowianki” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Klukowej Hucie
Piosenka kabaretowa z inscenizacją „Przez dziurkę od klucza” – Stowarzyszenie „Moja Wieś – Nasza Szkoła” Egiertowo oraz KGW Mściszewice
Taniec ludowy – KGW Kolonia

Nagrodę główną, czyli Grand Prix VI Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, otrzymało nasze koło - KGW Chwaszczyno. Oznacza to, że już 2 kwietna będziemy reprezentować powiat kartuski w Wojewódzkim Turnieju KGW w Jezierzycach.

Trzymajcie za nas kciuki i do zobaczenia w Jezierzycach :)