Koło Gospodyń Wiejskich

CHWASZCZYNO

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą szczególne dla członków zespołu KGW Chwaszczyno „KASZUBKI”, a wszystko to za sprawą płyty z kaszubskimi kolędami, którą zespół nagrał w tym roku.

Jest to wydawnictwo szczególne. Spytacie Państwo „Dlaczego ?”. Dlatego, gdyż jest jest ono w całości dziełem mieszkańców Chwaszczyna (autorami całego znajdującego się na płycie repertuaru są chwaszczyńscy twórcy – Kazimierz Jastrzębski, Tomasz Fopke, Karol Krefta, Marcin Liebon oraz Szymon Chyliński; wykonawcą utworów jest zespół KGW Chwaszczyno „KASZUBKI”; zdjęcia zespołu na okładkę wykonał Jacek Pisz – redaktor naczelny portalu chwaszczyno.com).

Płyta nosi tytuł „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda”. Zawiera 12 utworów w ciekawych aranżacjach Szymona Chylińskiego. Wszystkie utwory wykonane są w dwugłosie przy akompaniamencie kapeli (skład instrumentalny: skrzypce, klarnet, akordeon, kontrabas, diabelskie skrzypce oraz burczybas włosowy).

Pomysł realizacji projektu zrodził się w styczniu 2014 r. i była to wspólna inicjatywa autorów kolęd oraz członków zespołu „KASZUBKI”. Praca nad projektem rozpoczęła się jesienią tego samego roku, a w kwietniu 2015 r. – dzięki prowadzącemu projekt od strony artystycznej Szymonowi Chylińskiemu – wszystko zaczęło nabierać barw. Wtedy to zapadały ostateczne decyzje co do repertuaru. Wtedy też grupa wokalna i kapela przystąpiły do intensywnej pracy. Miesiąc lipiec – rejestracja materiału, sierpień – sesja zdjęciowa. A dzisiaj … dzisiaj wielką radość i satysfakcję przynosi nam świadomość że i Państwo – wsłuchując się w utwory zawarte na płycie – poznajecie nasze kaszubskie kolędy, kolędy z Chwaszczyna.

plyta kaszubki koledy 1
Front okładki płyty

 

 


plyta kaszubki koledy 2
Zespół KGW Chwaszczyno „KASZUBKI”

 

Płyta powstała przy wsparciu finansowym Gminy Żukowo (środki z funduszu sołeckiego Chwaszczyna) oraz Starostwa Powiatowego w Kartuzach (środki z otwartego konkursu).

Wydawca płyty: SOLITON – Sopot.

Płyta została wydana w celach promocyjnych.

Repertuar zawarty na płycie będą mogli Państwo usłyszeć „na żywo” podczas koncertu, który będzie miał miejsce w kościele, w Chwaszczynie, w ostatnią niedzielę stycznia 2016 r. Na koncert, już dzisiaj, zapraszają Państwa Zespół KASZUBKI oraz ksiądz proboszcz Piotr Gruba.

Więcej zdjęć zespołu z sesji na płytę znajdziecie Państwo w naszej galerii.

KGW Chwaszczyno/Zespół KASZUBKI /D.J./

 

Zdjęcia do galerii:

Autor zdjęć: p. Jacek Pisz

 

plyta kaszubki koledy 3

plyta kaszubki koledy 4

plyta kaszubki koledy 5

plyta kaszubki koledy 6

 

plyta kaszubki koledy 7